ADATA wprowadza nowe standardy dla kart SD

ADATA przygotowuje się do wprowadzenia nowości w swoim portfolio. Jeszcze do drugiego kwartału 2021 roku w ofercie producenta pojawi się karta SD Express, która będzie zgodna ze standardem SD7.0 i na nowo zdefiniuje ten segment produktów marki. Wszystko to dzięki znacznemu zwiększeniu szybkości odczytu i zapisu.
Wraz ze wzrostem liczby influencerów w mediach społecznościowych, większą ilością treści generowanych przez użytkowników oraz wdrażaniem sieci 5G na całym świecie, twórcy treści poszukują pamięci przenośnych o dużej pojemności i szybkości spełniającej ich potrzeby. W tym celu SD Association (SDA) zatwierdziło standard SD7.0, który wprowadził dwie nowe funkcje obejmujące włączenie interfejsów PCIe i NVMe do kart pamięci SD dla zwiększenia szybkości odczytu / zapisu. Te nowe nośniki będą znane jako karty SD Express i zostaną wprowadzone od drugiego kwartału 2021 roku.

Wzrost osiągów o 300%

Włączenie interfejsu PCIe i protokołu NVMe do kart pamięci SD to kolejny, logiczny krok na drodze do spełnienia oczekiwań klientów marki ADATA. Po pierwsze, oba rozwiązania są już standardem w dyskach półprzewodnikowych (SSD), co pozwala na działanie z prędkością do 1000 MB/s lub więcej. Tymczasem karty SD są już szeroko stosowane w kamerach i innych urządzeniach. Jednak w przeszłości ich wydajność była ograniczona standardem UHS-II, pozwalający na maksymalny transfer do 312 MB/s, pozostając daleko w tyle za dyskami półprzewodnikowymi i ograniczając ich zastosowanie w niektórych zadaniach. Aby w pełni wykorzystać potencjał kart SD, SDA zatwierdziło specyfikację nowego standardu  SD7.0, który obejmował między innymi użycie dodatkowych pinów potrzebnych do skorzystania z interfejsu PCIe i protokołu NVMe. Umożliwiło to rozwój nowej generacji Karty SD Express, które oferują wszystkie zalety nośnika, ale z trzysta procentową poprawą szybkości w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami.
Ponieważ karty SD są już szeroko stosowane przez twórców treści, przyjęcie modelu Express powinno pójść gładko. Mają one nie tylko ten sam rozmiar, co starsze karty SD, ale są one również wstecznie kompatybilne z UHS-I do dalszego użytku w aparatach i innych urządzenia. Przy wykorzystaniu urządzenia wspierającego nowy standard SD7.0, użytkownicy będą mogli przesyłać swoje pliki w wysokiej rozdzielczości na komputery PC znacznie szybciej, co czyni je realną alternatywą dla większych, zewnętrznych dysków SSD. Premiera karty SD Express ma odbyć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Wykorzystując PCIe Gen3x1, karta zapewni odczyt do 825 MB/s i zapis do 410 MB/s, tak aby sprostać wymaganiom użytkowników. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które używają laptopów z czytnikiem kart wspierających standard SD7.0.

Engineering sample test results.png
O Kacper Kempara 36 artykułów
Nazywam się Kacper Kempara. Informatyką interesuję się poważnie już prawie 10 lat, a motoryzacją 5 lat. Pomogę w każdej kwestii. Aktualnie jestem w 4 klasie technikum na profilu Technik-Informatyk.