AMD Ryzen 5000 – nowe informacje

Niedawno światło dzienne ujrzały nowe plotki dotyczące nowej generacji procesorów APU AMD Ryzen. APU AMD Ryzen 4000 dopiero stał się dostępny u sprzedawców detalicznych, a wersje deskopowe są jeszcze niedostępne. Mimo to, już pojawiają się nowe plotki i przecieki informacji na temat APU AMD Ryzen 5000.

Dzięki autorowi (Patrickowi Schurowi) posta na Twitterze, mamy informacje o nowej linii “Van Gogh”, która jest ukierunkowana na urządzenia o małej mocy.

Wcześniej już oczekiwano, że linia APU od AMD będzie wykorzystywać architekturę Zen 2, zapewniając lepszą wydajność energetyczną. Dodatkowo rdzenie procesorów graficznych Navi zapewnią niestety spadek wydajności grafiki zintegrowanej.

Tweet potwierdza to oraz sugeruje, że Ryzen 5000 może korzystać z pamięci LPDDR5. Kompatybilność ta umożliwi wzrost szybkości przesyłu danych oraz zapewni lepszą wydajność energetyczną w stosunku do LPDDR4.

Pobór mocy według Tweeta ma zmieścić się w zakresie od 7,5 do 18W, co byłoby bardzo korzystne dla urządzenia o niższej mocy, które korzysta z linii Van Gogha. Dodatkowo bazowy model Ryzen 4000, a dokładniej AMD Ryzen 3 4300U pobiera od 10 do 25W.

Kiedy premiera APU AMD Ryzen 5000 “Van Gogh”?

Dopiero, co pojawiają się plotki dotyczące Ryzen 5000, które mogą potwierdzić tylko to, że następna generacja pojawi się i prace nad tą generacją trwają. Musimy pamiętać, że AMD dopiero wypuściło AMD Ryzen 4000, więc musimy trochę czasu poczekać, aż 4 generacja Ryzena zabłyśnie.

Niestety nie ma żadnej informacji, kiedy można by spodziewać się APU Ryzen 5000, ponieważ AMD nie podało żadnych oficjalnych informacji. Konkretne i potwierdzone przez AMD informacje oraz specyfikacje następnej generacji procesorów możemy poznać dopiero przed premierą.

Prawdopodobnie w tym roku nie zobaczymy ani jednego procesora Ryzen 5000.