Asus sugeruje, że AMD X570S pojawi się w trzecim kwartale: Płyty główne bez wentylatora już wkrótce.

Platforma X570 firmy AMD ma wiele zalet, ale ma też jedną kluczową wadę: chipset X570 nagrzewa się pod obciążeniem i wymaga aktywnego chłodzenia. AMD opracowało nową wersję chipsetu – X570S – która nie wymaga wysokowydajnego aktywnego systemu chłodzenia, ale firma nie ogłosiła jeszcze oficjalnego terminu premiery. Na szczęście w tym tygodniu oddział ASUSTeK ROG podpowiedziało, że płyty pojawią się w trzecim kwartale 2021 roku.

Asus posiada obecnie dwie płyty główne ROG z chipsetem AMD X570: ROG Crosshair VIII Hero oraz ROG Strix X570. Obie platformy wyposażone są w dość zaawansowane systemy chłodzenia z wentylatorami, które mają tendencję do bycia głośnymi i irytującymi. Asus nie może mówić o planach AMD dotyczących produktu X570S, ale może mówić o swoich płytach głównych ROG Crosshair VIII Hero i ROG Strix X570 z pasywnym chłodzeniem, które, jak twierdzi, mają się ukazać w trzecim kwartale.

Tweet opublikowany przez zespół ROG Global wyraźnie sugeruje o płytach głównych opartych na AMD X570S z chłodzeniem bez wentylatora, które pojawią się w trzecim kwartale 2021 roku, ale naturalnie nie podaje nazwy niewydanego produktu AMD.

Asus zazwyczaj jako jeden z pierwszych zapowiada płyty główne na najnowszych chipsetach (w końcu Asus jest znany przede wszystkim ze swoich płyt głównych), więc logiczne jest założenie, że AMD wprowadzi swoją platformę X570S w trzecim kwartale.

Warto pamiętać, że X570 od AMD nie przewiduje aktywnego chłodzenia. Dla przykładu Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero wykorzystuje jedynie masywny radiator do chłodzenia swojego chipsetu. Wciąż istnieje więc niewielka szansa, że nadchodzące płyty główne Asusa będą bazować na “zwykłym” chipsecie X570.

Należy również zauważyć, że X570S będzie prawdopodobnie ostatnią high-endową platformą AMD dla gniazda AM4, jako że APU i procesory AMD Zen 4 mają korzystać z nowego gniazda. W związku z tym, chipset AMD X570S może być nie tylko chłodniejszy od swojego poprzednika, ale może również dodać pewne funkcje, które zapewnią długowieczność tej platformie.