Framework dodaje specyfikację i otwiera przedsprzedaż na notebooka, którego można naprawić samemu.

Framework ogłosiło swój modułowy, naprawialny laptop z powrotem w lutym, teraz ma pełną specyfikację, ceny i jest otwarty pre-order dla maszyny. Będzie on dostępny w trzech konfiguracjach, począwszy od $999 USD.

Ten model bazowy ma procesor Intel Core i5-1135G7, 8 GB pamięci RAM DDR4, dysk NVMe 256 GB, Wi-Fi 6 i będzie działał pod kontrolą systemu Windows 10 Home. Konfiguracja o wartości $1399 USD podnosi wydajność procesora do i7-1165G7 oraz podwaja ilość pamięci RAM i pamięci masowej do odpowiednio 16 GB i 512 GB. Model profesjonalny, którego cena zaczyna się od $1 999 USD, posiada procesor i7-1185G7, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 1 TB, wsparcie dla vPro i działa pod kontrolą systemu Windows 10 Pro.

Będzie też edycja DIY, zaczynająca się od $749 USD, którą użytkownik sam zbuduje z zestawu i dostosuje do swoich potrzeb za pomocą części i modułów.

Każdy laptop będzie miał wyświetlacz 3:2, 2256 x 1504, kamerę internetową 1080p z przełącznikiem prywatności, baterię 55Wh i klawiaturę o skoku klawiszy 1,5 mm, czyli wszystkie cechy, które można znaleźć w jednym z najlepszych ultrabooków. Cała płyta główna jest wymienna, co pozwala na aktualizację do przyszłych generacji procesorów, które w laptopach są zazwyczaj przylutowane do płyty.

Zamówienia przedpremierowe rozpoczynają się już dziś w Stanach Zjednoczonych, wkrótce pojawi się także w Kanadzie, a Azji i Europie pojawią się przed końcem roku.

Ale jak większość firm technologicznych, Framework nie było odporne na problemy z łańcuchem dostaw, który mówi, że będzie “ograniczać liczbę laptopów Framework, które mamy dostępne w momencie premiery.” Firma będzie przyjmować zamówienia przedpremierowe w małych partiach, aby upewnić się, że może zrealizować zamówienia. Pierwsza partia, jak twierdzi firma Framework, zostanie wysłana w lipcu, a kolejne w przyszłości. Zamówienie przedpremierowe wymaga wpłaty $100 USD zwrotnego depozytu, a reszta zostanie zapłacona, gdy urządzenie będzie gotowe do wysyłki.

Podczas gdy Laptop Framework brzmi obiecująco na papierze, inni mali dostawcy komputerów napotkali problemy z realizacją zamówienia. Eve Devices, na przykład, miał problemy z realizacją jego Eve V, a niektórzy potencjalni nabywcy okazali się znacznie bardziej ostrożni wokół jego monitora Spectrum. Ale Framework przyznaje się do trudności w pozyskiwaniu części teraz, więc przynajmniej jest szczery.