Google Cloud podpisuje umowę z usługą internetową Starlink od Elona Muska.

Google oficjalnie nawiązało współpracę z należącą do SpaceX firmą Starlink. Chmurowy biznes giganta technologicznego połączył siły z firmą Starlink, aby zapewnić firmom w odległych obszarach dostęp do usług Google Cloud.

Umowa z Google, która ma trwać do siedmiu lat, daje Starlink możliwość dostarczania danych niezawodnie i z małymi opóźnieniami do klientów za pośrednictwem Google Cloud. CNBC wyjaśnia, że SpaceX będzie instalować stacje naziemne w centrach danych Google, które mają się łączyć z satelitami Starlink.

Partnerstwo jest dużym zwycięstwem dla Google, który najwyraźniej pracuje na rzecz podjęcia akcji z konkurentami takimi jak Microsoft i Amazon, jeśli chodzi o szybko rozwijający się rynek cloud computing’u. Należy zauważyć, że ta umowa jest nietypowa dla Google lub jakiegokolwiek innego dostawcy usług w chmurze, ponieważ opiera się w dużej mierze na własnej sieci wewnętrznej Google, a nie na outsourcingu funkcji, takich jak przechowywanie danych. Dzięki współpracy Google i Starlink, oznacza to, że urządzenia klientów będą komunikować się bezpośrednio z satelitami połączonymi z centrami danych Google. Centra danych będą następnie wysyłać dane z powrotem do nich za pośrednictwem satelitów Starlink.

Szef Google globalnej sieci Bikash Koley powiedział: “To jest jedyne w swoim rodzaju. Nie wierzę, że coś takiego zostało zrobione wcześniej. Prawdziwy potencjał tej technologii stał się bardzo oczywisty. Siła połączenia chmury z uniwersalną bezpieczną łącznością, to bardzo potężne połączenie.”