Gubernator Kalifornii Gavin Newsom proponuje inwestycje o wartości $7 mld USD.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił swoją propozycję zainwestowania $7 mld USD w budowę publicznej infrastruktury szerokopasmowej w celu zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu większej liczbie mieszkańców.

Według nowego budżetu, podczas gdy 83,4 procent mieszkańców Kalifornii korzysta obecnie z szerokopasmowego Internetu, tylko około 52 procent z nich posiada łącza osiągające prędkość 100 Mbps. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla wiejskich gospodarstw domowych lub domów na ziemiach plemiennych: 51,3 proc. z tej pierwszej grupy i 28,4 proc. z tej drugiej nie ma w ogóle dostępu do internetu o prędkości 100 Mb/s.

“Powszechny dostęp do szybkiego Internetu jest krytyczny dla gospodarki stanu, edukacji, podstawowego zdrowia i dobrobytu, i będzie kluczowym elementem długoterminowej odbudowy stanu” – czytamy w budżecie. “Pandemia uwypukliła znaczenie udostępnienia i przystępności łączy szerokopasmowych dla celów edukacyjnych, zatrudnienia i zdrowia”.

Oczywiście plany te są jeszcze o lata świetlne od ich urzeczywistnienia, ale Newsom wierzy, że projekt zapewni dostęp do szybkiego Internetu milionom mieszkańców Kalifornii, a także stworzy “dziesiątki tysięcy wysokiej jakości miejsc pracy” w tym samym czasie, “aby pomóc gospodarce stanu odzyskać siły po pandemii.”