Microsoft przyznaje, że konsole Xbox są sprzedawane ze stratą.

Wiceprezes Microsoftu ds. rozwoju biznesu Xbox, Lori Wright, powiedział w zaprzysiężonym zeznaniu w środę, że gigant technologiczny świadomie sprzedaje konsole Xbox ze stratą.

Adi Robertson, starszy reporter w The Verge, na żywo tweetował z procesu Apple vs Epic Games , pozew wniesiony przez Epic Games zaskarżając Apple na swoim utrzymaniu na in-app kupna gier. Według Robertsona, Wright został zapytany, czy Microsoft zarabia na sprzedaży konsol Xbox.

Prawnik zapytał również Wright, dlaczego Microsoft nadal sprzedaje konsole Xbox ze stratą, na co ta wyjaśniła, że model biznesowy firmy jest zoptymalizowany pod kątem “end to end consumer experience”, który zarabia na innych sprzedażach i subskrypcjach.

“Z ponad 23 studiami gier tworzącymi gry, ponad 100 milionami miesięcznych aktywnych graczy Xbox i ponad 18 milionami subskrybentów Xbox Game Pass na konsolach, urządzeniach mobilnych i PC, biznes gier jest dochodowym i szybko rosnącym biznesem dla Microsoftu” – wyjaśnił rzecznik. “Biznes gier konsolowych jest tradycyjnie oparty na modelu dotacji do sprzętu. Firmy produkujące gry sprzedają konsole ze stratą, aby przyciągnąć nowych klientów. Zyski są generowane w sprzedaży gier i subskrypcji usług online.”

Pomimo strat z konsol Xbox, wygląda na to, że Microsoft miało zyskowny kwartał finansowy. W zeszłym miesiącu firma opublikowała swoje wyniki za kwartał, który zakończył się 31 marca, odnotowując przychody w wysokości 41,7 mld USD.