Monitor AOC 24G2U – recenzja, test.

Wstęp

Jakiś czas temu do testów otrzymaliśmy monitor AOC, a dokładniej AOC 24G2U. Monitor ten wyróżnia się wieloma aspektami, ale w tym o to krótkim wstępie skupię się na tych najważniejszych. Piękny design, matryca 24 calowa, rozdzielczość FHD, odświeżanie 144 Hz, czas reakcji 1 ms i to wszystko moi drodzy w kwocie za około 900 zł. To jest tylko część specyfikacji tego monitora, a już chciało by się go kupić nie wiedząc o pozostałych jego możliwościach. Tymczasem zapraszam do dalszej części tego artykułu.

Rozpakowanie

Monitor AOC 24G2U przychodzi do nas schludnie zapakowany w kartonowym pudełku. Jak to na każdy monitor przystało jest on oczywiście zapakowany w styropian, a w środku owinięty taką milusią folią ochronną, aby nasza matryca przypadkiem podczas rozpakowania nie uległa jakiemuś przypadkowemu zarysowaniu czy większemu uszkodzeniu. W opakowaniu poza monitorem wcześniej wspominanym znajdziemy również wszystkie potrzebne akcesoria tzn. uchwyt z podstawką do monitora, okablowanie, instrukcję i to w zasadzie tyle. Wspomniałem o okablowaniu. Jest to kabel HDMI, Display Port, kabel do USB 3.0 oraz kabel zasilający. Zasilacz jest umieszczony w środku konstrukcji.

Montaż monitora AOC 24G2U należy do banalnie prostych. Uchwyt monitora należy połączyć z podstawą, pod którą jest mała śrubeczka, którą dokręcamy. Następnie całość wpinamy w odpowiednie miejsce z tyłu monitora i gotowe. Wystarczy już tylko go odpowiednio podłączyć pod naszą maszynę i możemy zacząć z niego korzystać.

Wygląd

Wygląd to kwestia sporna. Jednemu może się podobać. Drugiemu jednak nie. W tym przypadku jest inaczej. Ten monitor jest zawsze piękny. Czarny kolor dominuje, a czerwone wstawki nadają takiego bojowego akcentu. Całość bardzo przypadła mi do gustu. Co do przycisków nie mają one w ogóle charakteru. Są częścią obudowy. Ciężko je wyczuć co jest bardzo dużym problemem w nocy, a w zasadzie to zawsze, bo z reguły takie rzeczy obsługuje się na pamięć. A wisienką na torcie jest logo AOC umieszczone na środku tego cuda.

AOC 24G2U

Jedyne do czego mogę się przyczepić to to, że ta podstawka z uchwytem mogłaby być troszkę mniejsza, albo inaczej zaprojektowana. Chodzi tutaj głównie o to, że stawiając ten monitor na biurku o standardowej szerokości 60 cm jest już ciasno. Według mnie fajnie by było jakby ten monitor po prostu bardziej przylegał do ściany. Ale to tylko moje zdanie, ponieważ swój monitor mam powieszony na ścianie przez co robi to na mnie takie wrażenie.

AOC 24G2U

Jednak wiadomo dlaczego tak producent postąpił, ponieważ ta podstawka z monitorem jest obrotowa. Jest to naprawdę super rozwiązanie rozważając zakupu np. 2, 3 takich monitorów. Monitory są bez ramkowe z 3 stron tak więc po odpowiednim ustawieniu tych podstaw te monitory ładnie się spasują i będą wyglądy jak jeden duży. Konstrukcja zapewnia ograniczenie odwracania uwagi przez ramki do minimum i pozwala utworzyć najlepsze stanowisko bojowe.

Jeśli chodzi o wejścia to tutaj też niczego nie zabrakło. Powiedziałbym, że nawet za dużo w takiej przystępnej cenie monitora z jego parametrami. Jeden port VGA i DisplayPort, dwa porty HDMI, 4 porty USB, złącza audio, oraz gniazdo zasilające. Zasilacz jest wbudowany w monitor, tak więc do jego podłączenia wystarczy tylko jeden kabel bez żadnych zbędnych kostek.

Użytkowanie oraz ogólne informacje

Dzięki częstotliwości odświeżania 144 Hz każda klatka jest wyświetlana ostro i płynnie, dzięki czemu możesz precyzyjnie wymierzyć serię w każdej strzelance i rozkoszować się płynnym ruchem podczas szybkich rozgrywek. Technologia AMD FreeSync Premium zapewnia synchronizację częstotliwości odświeżania karty graficznej i monitora, co gwarantuje płynną rozgrywkę na najwyższych poziomie.

Czas reakcji piksela wynoszący 1 ms oznacza prędkość bez rozmycia, poprawiając wrażenia z grania. Szybka akcja i dramatyczne przejścia są przedstawiane płynnie, bez irytujących efektów duchów. Wbudowane głośniki do działań biurowych jak najbardziej w porządku, na dłuższą metę audio, gry czy inne tego typu rzeczy trzeba przyznać, że szału nie ma. Jakość mogę porównać do głośników w laptopie czyli nie jest źle.

Super atutem tej podstawy jest to, że da się regulować położenie monitora w kilku płaszczyznach. Łatwo można zmienić jego wysokość (zakres regulacji wysokości 13cm) czy kąt widzenia. Nie kiedy chcielibyśmy, aby nasz monitor był trochę bliżej ściany. Ten monitor również da się powiesić na ścianie. Ma on oczywiście sposób montażu VESA. Dla mnie jak można się domyślić jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ na co dzień tak jak już wcześniej wspominałem korzystam z takiego rozwiązania.

AMD FreeSync Premium oferuje częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz, co zmniejsza rozmycie i wyostrza obraz na rzecz większego realizmu. Jego ekran IPS o przekątnej 23,8 w rozdzielczości Full HD zapewnia wierne odwzorowanie kolorów. Dzięki tym wszystkim parametrom komfort korzystania z tego monitora jest na bardzo wysokim poziomie. Ale to jeszcze nie wszystkie jego możliwości.

Matryca IPS gwarantuje doskonałe wrażenia z oglądania dzięki realistycznym, choć wyraźnym i precyzyjnie odwzorowanym barwom. Spójność wyświetlania barw jest zapewniona niezależnie od kąta, pod jakim patrzy się na ekran.

AOC

Menu G AOC to bezpłatne narzędzie, które możesz zainstalować na swoim komputerze i korzystać z pełnej indywidualizacji w połączeniu z maksymalną wygodą obsługi dowolnego monitora AOC lub AGON. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie. Tak jak wspominałem, niestety, ale obsługa przycisków w tym monitorze nie należy do najłatwiejszych, a dzięki temu przyjemnemu programowi z poziomu systemu jesteśmy w stanie zarządzać ustawieniami tego monitora. Dodam tylko, że monitor posiada kilka spersonalizowanych trybów gier.

AOC

Podsumowanie

Po długim czasie użytkowania tego monitora mogę powiedzieć, że wciąż nie chce mi się szukać w nim głębszych wad. Jest świetną propozycją dla osób, które szukają bardzo dobrego i taniego jak na te parametry. Monitor spełnia swoje zadanie zarówno w pracy jak i grach. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup tego monitora AOC 24G2U, z pewnością będzie z niego zadowolony. Mogę go z pewnością polecić i przekazać wam link do pełnej specyfikacji tego cuda.