Najnowszy sklep Apple mieści się w XVII-wiecznym rzymskim palazzo.

Firma Apple otworzyła w czwartek swój najnowszy europejski sklep w świeżo odrestaurowanym XVII-wiecznym palazzo w Rzymie.

Apple Via del Corso jest 17 sklepem giganta technologicznego otwartym we Włoszech i mieści się w tętniącym życiem i historycznym Palazzo Marignoli. Firma twierdzi, że najnowsza lokalizacja jest hołdem dla “bogatej historii sztuki i kultury” Rzymu, a także jednym z najbardziej znaczących projektów renowacji architektonicznej do tej pory.

W nowym miejscu wprowadzono pierwszy w historii firmy program “Today at Apple Made in Rome”, którego celem jest zapewnienie młodzieży z miasta sesji prowadzonych przez ponad 40 lokalnych artystów z dziedziny muzyki, sztuki i projektowania, tworzenia treści i wideo. Po zniesieniu ograniczeń COVID i przywróceniu sesji osobistych, w sklepie będą się odbywać bezpłatne zajęcia “Today at Apple” na różne tematy – od fotografii i wideo, przez muzykę, kodowanie, po sztukę i projektowanie.

Deirdre O’Brien, starszy wiceprezes Apple ds. handlu detalicznego i ludzi, powiedziała, że Apple Via del Corso odzwierciedla “nowy rozdział” dla obecności firmy we Włoszech.

Wspaniały budynek został pierwotnie zbudowany w 1873 roku przez znanego architekta Salvatore Bianchiego. Został on później odnowiony przez architekta Giulio Podestiego i był domem markiza Filippo Marignoliego. W budynku mieściła się również kawiarnia Aragno, jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań w Rzymie, które przez lata gościło wielu artystów, pisarzy i aktorów.

W celu zachowania historycznego znaczenia budynku odrestaurowano także kilka dzieł sztuki znajdujących się w palazzo, które zostały starannie wkomponowane w projekt nowej przestrzeni Apple. Wśród nich są liczne panele graffiti stworzone przez włoskiego malarza Afro Basaldellę w 1950 roku oraz dwa duże malowidła sufitowe – “Świt” Fabia Cipolla i “Zmierzch” Ettore Balleriniego – pochodzące z początku lat 1900.

Skomplikowana przestrzeń posiada również duże szklane okna wychodzące na Via del Corso oraz bujny dziedziniec w centrum wypełniony rodzimymi drzewami Camphora. Na pierwszym piętrze znajduje się zewnętrzny taras z widokiem na dziedziniec, wypełniony winoroślą jaśminu i drzewami oliwnymi. Wielkie schody z marmuru karraryjskiego prowadzą na wyższe piętro, gdzie znajduje się Forum zajmujące salę balową pałacu markiza, w której odbywają się przyszłe sesje Today at Apple. Obok Forum, pod geometrycznie wzorzystym, ręcznie malowanym sufitem, będą współistnieć dział wsparcia Apple i Genius Bar.