Naukowcy dokonali właśnie ogromnego przełomu w robotyce medycznej: nadali sterowanemu przez mózg robotycznemu ramieniu zmysł dotyku.
Nathan Copeland, który w młodości uległ tragicznemu wypadkowi samochodowemu, został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Chcąc poprawić swoją sprawność ruchową, Copeland wziął udział w badaniu medycznym, w ramach którego naukowcy wszczepili mu do mózgu chipy, które w niewiarygodny sposób pozwoliły mu kontrolować w pełni zrobotyzowane ramię. Teraz naukowcom udało się posunąć tę technologię jeszcze dalej, dając Copelandowi zmysł dotyku poprzez samo zrobotyzowane ramię.
Osiągnięcie to było wynikiem nowego eksperymentu z interfejsem mózgowym przeprowadzonego na Uniwersytecie w Pittsburghu i pozwala Copelandowi odczuwać rzeczy, których dotyka robotyczną ręką, gdy ta wchodzi w kontakt z różnymi przedmiotami lub powierzchniami dzięki zestawowi czujników na opuszkach palców. Ten ogromny przełom znacznie poprawił czas, jaki Copeland potrzebuje na chwytanie i przenoszenie przedmiotów takich jak kubki, o połowę, skracając go z mediany 20 sekund do zaledwie 10 sekund.
Mówiąc o nowym eksperymencie, Copeland powiedział, że był już dość dobrze zaznajomiony z tym, jak kontrolować ramię robota i że nowy zmysł dotyku nie czuł się dla niego zbyt obco. “Byłem już niezwykle zaznajomiony zarówno z doznaniami generowanymi przez stymulację, jak i z wykonywaniem zadania bez stymulacji” – powiedział. “Nawet jeśli odczucia nie są “naturalne” – czuję ucisk i delikatne mrowienie – nigdy mi to nie przeszkadzało”. Dodał, że “Tak naprawdę nie było żadnego punktu, w którym czułem, że stymulacja jest czymś, do czego muszę się przyzwyczaić”.