Nvidia RTX 3000 – nowe informacje

Najnowsze plotki dotyczące Nvidii zawierają informacje o nadchodzących kartach graficznych Ampere (RTX 3000). Prawdopodobna premiera kart graficznych od firmy Nvidia ma odbyć się we wrześniu.

Informacje te pochodzą od znanego źródła Wccftech i twierdzą, że niedługo pojawia się trzy nowe karty graficzne, a dokładniej we wrześniu. Dodatkowo w październiku pojawią kolejne karty graficzne oraz dwie ostatnie karty graficzne w jeszcze późniejszym terminie. Dobra wiadomością jest to, że topowa karta graficzna Nvidii, która jest następcą RTX 2080 Ti, będzie wyposażona w 24 GB pamięci vRAM.

Taka ilość pamięci vRAM jest bardzo zaskakująca, ponieważ taka ilość pamięci vRAM dorównuje tylko tanim RTX Titan. Prawdopodobnie Nvidia dba o to, aby ich rywal AMD nie miał przewagi mocy, ponieważ w tym samym czasie AMD planuje premierę Big Navi. Flagowa karta graficzna AMD Big Navi podobno jest wyposażony w 16 GB pamięci vRAM.

Kiedy odbędzie się premiera?

Według Wccftech karta graficzna z płyta PG132-10, która może należeć do RTX 3080 Ti lub nawet RTX 3090 pojawi się w drugiej połowie września. Właśnie ta karta graficzna będzie wyposażona w 24 GB pamięci vRAM oraz 384-bitową szynę danych.

Dodatkowo Nvidia wprowadzi do swojej oferty dwie karty graficzne, które mają być odpowiednikami RTX 2080 Super. Pierwsza karta graficzna jest oparta na płycie PG132-30, która może być następcą RTX 2080, czyli RTX 3080. RTX 3080 (prawdopodobnie) będzie posiadał 10 GB vRAM oraz 320-bitową magistrale. Premiera tej karty jest przewidywana na drugą połowę września. Druga karta graficzna opierająca się na płycie PG132-20 będzie posiadać 20 GB vRAM oraz również 320-bitową magistrale. Premiera tej karty od Nvidii jest przewidywana na pierwszą połowę października.

Nvidia planuje również zastąpić RTX 2070 Super dwiema kartami graficznymi. Pierwsza karta graficzna będzie bazować na płycie PG142-10, która będzie wyposażona w 8 GB vRAM oraz 256-bitową magistrale. Premiera tej karty to prawdopodobnie druga połowa września. Następną kartą graficzna jest karta bazująca na płycie PG142-0, która będzie wyposażona w 16 GB vRAM. Niestety nie podano jeszcze prawdopodobnej daty premiery i nie wiemy, w jaką magistrale zostanie wyposażona ta karta graficzna.

Dodatkowo w ofercie Nvidii pojawi się bardziej przystępna cenowo karta graficzna, która zastąpi RTX 2060 Super. Karta graficzna będzie opierała się na płycie PG190-10 z 8 GB vRAM i 256-bitową magistrale. Niestety ponownie nie znamy możliwej daty premiery tej karty graficznej.

Na koniec pamiętajmy to są tylko plotki, przecieki zebrane w całość i nie powinniśmy tego traktować bardzo poważnie. Dodatkowo to, co przedstawiliśmy tutaj może dać pewny obraz na to, co planuje Nvidia. Wiemy to, że Nvidia chcę na pewno utrudnić życie AMD prezentując prawdopodobnie bardzo wydajne karty graficzne.