Huawei uruchomi swój własny mobilny system operacyjny (Hong Meng) już jesienią tego roku.
Działania Huawei’a nie są zaskakujące, zważywszy na niedawne odkrycie. Google zawiesił wszelką działalność z Huawei w celu dostosowania się do czarnej listy firmy amerykańskiego rządu. W rezultacie Huawei utracił dostęp do wszystkich przyszłych aktualizacji systemu od Google, czyli Android. Przyszłe smartfony stracą możliwość korzystania ze sklepu Google Play, który oferuje dostęp do milionów aplikacji mobilnych, filmów, e-booków, muzyki itp.
System operacyjny od Huawei zostanie wprowadzony najpierw jesienią w Chinach , zanim stanie się dostępny na całym świecie w roku 2020. Sklep Google Play, Gmail i inne usługi Google, które są instalowane fabrycznie w systemie operacyjnym Android nie są dostępne w telefonach sprzedawanych w Chinach, co sprawia, że przejście jest znacznie mniej bolesne dla użytkowników.
Główny problem tego to, czy fani Huawei mają wystarczającą lojalność wobec marki, aby przekonać się do przejścia na nowy system. Co będzie skutkowało utratą dostępu do ulubionych aplikacji, a także potrzebę do poznania nowego systemu operacyjnego.
Huawei ma już swoją wersję Google Play Store, która nazywa się Huawei App Gallery i jest już na smartfonach tej marki, chociaż nie jest to domyślny sklep z aplikacjami. Jeśli następna generacja smartfonów z serii P otrzyma nowy system operacyjny Huawei. Chińska firma będzie musiała zachęcić programistów do tworzenia całkowicie nowych i oddzielnych wersji swoich najpopularniejszych aplikacji. Takich jak Facebook, Instagram, Snapchat, WhatsApp, Spotify, Netflix, Amazon i wiele innych – do nowego sklepu.
To jest to coś, co Microsoft próbował i nie udało się, czyli stworzyć swój własny system. Samsung próbował też kilka razy najpierw z tak zwanym Bada OS, a potem z TizenOS, który zasila smartwatche Samsung’a. Zarówno Bada OS, jak i TizenOS zostały usunięte z nowych modeli telefonów.
Czy Huawei ma wystarczającą siłę przebicia, aby odnieść sukces tam, gdzie Microsoft zawiódł? Nawet jeśli każda firma zdecyduje się do zbudowania nowej wersji swoich usług, z których mogą korzystać tylko użytkownicy Huawei zajmie to trochę czasu, a te aplikacje prawdopodobnie nie będą dostępne szybciej niż za rok.
Data premiery systemu operacyjnego Huawei jest interesująca, ponieważ jest to czas, w którym firma ogłasza swój smartfon z serii Mate. Te telefony są zazwyczaj skierowane do klientów nastawionych na wydajność, podobnie jak linia Samsung Galaxy Note. Od Huawei’a oczekuje się, że jesienią zadebiutują Mate 30 i Mate 30 Pro, które prawdopodobnie będą smartfonami z nowym systemem.