Prezentacja oraz test kamerki wideokonferencyjnej Alio 4K 120°

Alio 4K120 to kamerka wideokonferencyjna o kącie widzenia, aż 120 stopni. W zestawie od producenta znajdziemy przede wszystkim naszą kamerkę, pilot do jej obsługi, przewód oraz instrukcję , która niestety nie występuje w języku polskim, ale spokojnie kamerka jest tak intuicyjna, że nie jest ona potrzebna.

Wygląd

Przejdźmy teraz to aspektów wizualnych tej kamerki. Jej design jest dość nowoczesny, dominuje grafitowy panel przypominający metal, natomiast z tyłu mamy czarny karbowany plastik, na którym producent umiejscowił wejście HDMI oraz USB 3.0. Urządzenie w dotyku sprawia odczucie naprawdę dobrze wykonanego. Producent nie zadbał tylko o wygląd kamerki, ale zadbał również o praktyczność, a dokładniej zastosował matowe materiały, dlatego na kamerce nie zostają odciski palców oraz podstawkę, którą możemy dowolnie regulować. Dzięki temu nasz sprzęt możemy ustawić w prawie wszystkich miejscach np. na monitorze, biurku, szafce a nawet na statywie, ponieważ na dole znajduje się gwint ¼ cala.

Funkcje

Alio 4K 120° to kamerka, która posiada szereg funkcji. Najważniejsze z nich to: funkcja automatycznego śledzenia i kadrowania uczestników na podstawie rozpoznawania twarzy, obsługa rozdzielczości 4K, wsteczna kompatybilność z FULL HD, HD i innymi rozdzielczościami. Dodatkowo obiektyw bez zniekształceń z ePTZ, szerokie pole widzenia 120°, zoptymalizowane do potrzeb wideokonferencji. Z łatwością możemy zmniejszyć pole widzenia nawet 8-krotnie dzięki funkcji ePTZ. Wspierany szeroki zakres dynamiki pozwala uzyskać naturalny obraz wideo pomimo zmiennych warunków oświetlenia. Wbudowany mikrofon o deklarowanym zasięgu 6 metrów naprawdę robi niezłą robotę. Zastosowanie algorytmów redukcji szumów 2D oraz 3D znacznie redukuje szumy. Nawet przy słabym oświetleniu utrzymuje obraz czysty i wyraźny, a współczynnik SNR obrazu wynosi 55 dB. Cena kamery Alio to „tylko” 1200zł, czyli dość mało za to co ta kamerka nam oferuje .

Użytkowanie

Kamerkę użytkuje się naprawdę dobrze. Dostajemy do niej pilota, który przez swój nie dzisiejszy wygląd jest bardzo prosty w obsłudze. Można go zaprogramować aby obsługiwał nawet cztery nasze kamery. ZOOM możemy ustawić z dużą precyzją przez dwa osobne guziki do tego przeznaczone. Dzięki funkcji EPTZ możemy też na przykład przybliżać obraz nawet do ośmiu razy z pozycji laptopa. Śledzenie użytkowników “działa”, to znaczy wykrywa twarze oraz przybliża i przemieszcza obraz ale nie działa to płynnie. Za to przy zmiennym świetle i słabych warunkach oświetlenia obiektyw radzi sobie świetnie.

Podsumowanie

Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Kamerka wideokonferencyjna Alio jest idealna dla osób, które uczestniczą w biznesowych wideokonferencjach. Na koniec pytanie czy warto kupić kamerkę Alio 4K 120°? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć, czy potrzebuję taką kamerkę i czy wykorzystam jej cały wachlarz możliwości. Według mnie jak i całego naszego zespołu kamerka wideokonferencyjna Alio jest najlepszym wyborem w dzisiejszych czasach właśnie do tego typu spotkań. Recenzję w formie wideo będziecie mogli zobaczyć na naszym kanale na YouTube, oczywiście o nazwie Hardware Team.