Sony podobno przygotowuje PS5 z 6nm procesorem AMD

Według raportu na DigiTimes, partnerzy produkcyjni Sony przygotowują się do rozpoczęcia produkcji przeprojektowanego modelu PlayStation 5 za około rok. Nowy model ma być tańszy w budowie, co pozwoli firmie obniżyć cenę swojej najnowszej konsoli, co jest zgodne z typową strategią obniżania ceny konsoli po dwóch latach obecności na rynku. Przeprojektowane urządzenie ma mieć krótszy czas realizacji, co powinno poprawić podaż.

Nowa wersja PlayStation 5 będzie podobno oparta na układzie SoC zaprojektowanym przez AMD i wykonanym w procesie technologicznym N6 (6 nm) firmy TSMC, w przeciwieństwie do obecnego układu SoC, który wykorzystuje technologię N7 firmy TSMC. Sony nie skomentowało informacji dla Digitimes. Z artykułu wynika, że przeprojektowanie jest bardziej wewnętrzne, niż zmiana fizycznego wyglądu konsoli.

Siliconware Precision Industries (SPIL), część ASE Technology Holding, oraz Tongfu Microelectronics mają nadal świadczyć usługi pakowania układów scalonych dla partnerów montażowych Sony. Tymczasem żadna z firm nie potwierdziła oficjalnie swojego zaangażowania w przeprojektowanie PS5.

Proces N6 firmy TSMC wykorzystuje litografię w ekstremalnym ultrafiolecie dla maksymalnie pięciu warstw, co pozwala na zastosowanie multipatterningu, przyspieszając produkcję i potencjalnie zwiększając wydajność. Ponadto, technologia N6 obiecuje do 18% wyższą gęstość tranzystorów w porównaniu do N7, co może zmniejszyć rozmiar matrycy i jeszcze bardziej obniżyć koszty. Tymczasem N6 nadal wykorzystuje te same zasady projektowania, co N7 i umożliwia projektantom SoC ponowne wykorzystanie tego samego ekosystemu projektowego (np. narzędzi, własności intelektualnych), co obniża koszty rozwoju.

Sony sprzedało ponad 7,8 miliona konsol PlayStation 5 od momentu wprowadzenia produktu na rynek w listopadzie ubiegłego roku do końca pierwszego kwartału 2021 roku, co czyni system jednym z najszybciej sprzedających się urządzeń do gier w historii. Popyt na PS5 prawdopodobnie przewyższy podaż jeszcze przez wiele miesięcy, a niektórzy branżowi insiderzy spodziewają się, że partnerzy Sony wyprodukują w tym roku ponad 10 milionów konsol PlayStation 5.