Szef Valve Gabe Newell sugeruje nadchodzące nowości konsolowe

Gabe Newell, szef Valve Software, zasugerował studentom w Nowej Zelandii, że firma może rozszerzyć swoją platformę Steam, lub przynajmniej niektóre gry, do przestrzeni konsolowej jeszcze w tym roku. Komentarz jest w najlepszym razie niejasny, ale przynajmniej pokazuje, że właściciel jednej z największych platform dystrybucji gier nie zrezygnował ze swoich planów dotyczących gier na konsole.

Na początku tego tygodnia Gabe Newell przemawiał do studentów Sancta Maria College w Auckland w Nowej Zelandii i został zapytany, czy Steam będzie ” przenosił jakiekolwiek gry na konsole, czy też pozostanie tylko na PC?”. Odpowiedź była nieprecyzyjna, ale tak naprawdę nie możemy oczekiwać, że ktokolwiek ujawni plany biznesowe na takim wydarzeniu.

“Otrzymacie lepsze pojęcie o tym do końca tego roku… i nie będzie to odpowiedź, której się spodziewacie”, powiedział Newell”.

Cała rozmowa została nagrana przez studenta, który później wrzucił ją na Reddit.

Historia Valve z konsolami do gier w szczególności i ogólnie z grami w salonie była w najlepszym wypadku wyboista. Z jednej strony, firma pomyślnie przeportowała swoje gry na konsole od Microsoftu i Sony w przeszłości, w tym bardzo udane The Orange Box na Xbox 360 i PS3. Z drugiej strony, inicjatywa Valve Steam Machines nie powiodła się, podobnie jak jej zorientowany na konsole SteamOS. Valve’s Steam Link, który pozwalał na strumieniowanie gier z lokalnego PC do telewizora, również nie zdobył wystarczającej popularności, aby firma mogła kontynuować sprzedaż produktu.

Dla graczy, uzyskanie ich biblioteki Steam na konsolach by była rzeczą wymarzoną. Nie jest jasne, jak Steam będzie działać na tych systemach. Streaming gier na konsole może być drogą do salonu dla Valve, ale opcje kontrolerów mogą być przeszkodą.

Newell mieszka w Nowej Zelandii od marca 2020 roku, kiedy to utknął, gdy uderzyła pandemia Covid-19. Ponieważ nieczęsto zdarza mu się występować w branży gier, ma to sens, że grupa nowozelandzkich studentów jako pierwsza usłyszała jego przemyślenia na temat nadchodzących zapowiedzi.