Zasilany przez Rockchip SBC oferuje niski profil i wysokie prędkości.

Firefly uruchomili alternatywę Raspberry Pi, który na papierze wydaje się pokonać Raspberry Pi 4, oferując na pokładzie pamięci flash i gniazdo NVMe do szybkiego przechowywania. Jak zauważono przez CNX Software, ROC-RK3566-PC wygląda na potężną alternatywę dla Pi.

SBC, o którym mowa, ROC-RK3566-PC wyposażony jest w czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Cortex-A55 pracujący z częstotliwością 1.8GHz i wytrawiany w 22nm procesie technologicznym. I podczas gdy posiadanie niskoprofilowego RJ-45 może przypaść do gustu niektórym, do 8GB pamięci RAM i 32 / 64 /128GB pamięci flash na pokładzie, wraz z gniazdem M.2 PCIe 2.0 dla dysków SSD M.2 2242 NVMe, może sprawić, że każdy inny znajdzie coś dla siebie. Wszystko inne na płycie jest dość podobne do tego, co oferuje Raspberry Pi, z pojedynczym HDMI 2.0 pozwalającym na wyjście 4K/60fps, drugim ekranem obsługiwanym przez interfejs MIPI-DSI/RGB, a także Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0. Jest też GPIO, ale nie jest ono kompatybilne z Raspberry Pi, ponieważ ma mniej pinów o mniejszym rozstawie 2,0 mm. Można podłączyć komponenty takie jak I2C, SPI, UART, PWM itp, ale trzeba będzie uwzględnić zmianę skoku.

RockChip RK3566 SoC posiada dwurdzeniowy procesor graficzny Mali G52 2EE, zdolny do dekodowania 4K/60 i kodowania H.264 / H.265 1080p do 100 fps. Jest tam również NPU, czyli jednostka przetwarzania neuronowego, do użytku z frameworkami do uczenia maszynowego, takimi jak Caffe i Tensorflow. Jest też dość mały, mierzy 3,5 cala x 2,3 cala. Pakiet uzupełnia 30-pinowa tablica GPIO, slot Micro SD, port kamery CSI oraz porty USB 2.0 i 3.0. Na stronie Firefly znajduje się pełna specyfikacja PDF.

Wsparcie programowe przychodzi w postaci niestandardowego systemu operacyjnego, Station OS, który wydaje się być nastawiony na konsumpcję treści multimedialnych. Alternatywne opcje to Ubuntu 18.04 (który jest już trochę przestarzały) i Android 11. Bez wątpienia pojawią się też inne opcje, gdy płyta trafi w ręce deweloperów.

Jeśli potrzebujesz trochę więcej mocy, to jest też większa płyta, ROC-RK3568-PC, o podobnej specyfikacji, ale z nieco szybszym procesorem, Wi-Fi 6 i dwoma gigabitowymi portami ethernetowymi. Niewielka liczba egzemplarzy RK3566 z 4GB RAM i 32GB flash jest dostępna w sklepie Firefly. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy większe ilości tej obiecującej płyty, ponieważ, jak zauważa sama strona, “geekowska zabawa nie ma końca”.