Acer Aspire Vero – recenzja, test.

Wstęp

Laptop Acer Aspire Vero to odpowiedź jednego z największych producentów sprzętu komputerowego, którym jest właśnie Acer na zrównoważoną przyszłość na naszej planecie. Producent jasno stawia na ekologiczne rozwiązania w swojej firmie. Oferuje nam laptopa, który został zaprojektowany tak, aby uwzględniał potrzeby naszej planety. Nie ukrywajmy. Żyjemy w czasach, w których komputer to jedna z najważniejszych i podstawowych rzeczy.

Acer Aspire Vero

W naszych domach mamy ich nawet kilka. Acer Aspire Vero został wykonany w znacznej mierze z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Ale to nie wszystko. Inną sprzyjającą ekologii cechą jest prosty demontaż umożliwiający szybką naprawę, modernizację i recykling. Podsumowując ten oto krótki wstęp, Acer stawia na rozwiązania odnawialne, które są bardzo dobre zarówno dla naszej planety jak i dla nas samych.

Specyfikacja Acer Aspire Vero (AV15-51-74R5)

System OperacyjnyWindows 11 Home
ProcesorIntel Core i7-1195G7
Pamięć RAM20 GB DDR4
GrafikaIntel Iris Xe Graphics
Pamięć512GB PCIe NVMe SSD
Karta Sieciowa/BluetoothAX + BT 5.0
Baterialitowo-jonowa 48Wh
WyświetlaczIPS FHD o przekątnej 15,6 cala
Złącza1x złącze zasilające, 1x RJ45, 1x HDMI, 1x USB C, 2x USB 3,2, 1x USB 2.0, 1x złącze słuchawkowe
Link do pełnej specyfikacjihttps://www.acer.com/ac/pl/PL/content/model/NX.AYCEP.009

Rozpakowanie

W pudełku znajdziemy ładnie zapakowanego laptopa oraz ładowarkę sieciową. Trudno nie wspomnieć o tym, że opakowanie jak i inne wszystkie elementy służące do zapakowania zostały wykonane z materiałów, które można poddać recyklingowi.

Acer Aspire Vero

Producent dorzuca również broszurę z ładnymi ekologicznymi naklejkami. Wersje laptopa, którą udostępnił producent do testów posiada 20 GB pamięci RAM. Domyślnie w tym modelu jest to 8 GB, ale tutaj jest możliwość rozbudowy i zostało to pokazane. W sprzedaży są wersję z 8 GB i 16 GB pamięci RAM.

Wygląd

Acer Aspire Vero w moich oczach prezentuje się rewelacyjnie. Wygląda bardzo ładnie i minimalistycznie. Obudowa w dotyku jest bardzo przyjemna. Jej struktura przypomina mi skórę węża. Nie zawiera farby przez co ogranicza negatywny wpływ lotnych związków organicznych. Muszę przyznać, że jest to naprawdę świetna obudowa, ponieważ laptop się nie brudzi.

Acer Aspire Vero
Acer Aspire Vero

Nie muszę wspominać o tym, że jak korzystamy z większości laptopów to widać na nim odciski itd. itp. Tutaj takiego problemu na obudowie nie będzie, co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku dbania o nasz sprzęt. Jeśli chodzi o porty to tutaj jest naprawdę wszystko co potrzeba, a wisienką na torcie są różnorodne wstawki, które nadają tego ekologicznego charakteru temu laptopowi. Między innymi odwrócone klawisze „R” i „E”, które akcentują recykling i ponowne wykorzystanie tworzyw.

Klawiatura i Touchpad

Gładzik jest bardzo miły w dotyku przez co obsługa systemu będzie równie dobrze wygodna jak przy użyciu standardowej myszki. W jego rogu znajduje się czytnik linii papilarnych. Działa on bardzo dobrze, ale według mnie powinno się go umieścić w przycisku zasilającym. Byłoby to bardziej intuicyjne. Klawiatura jest oczywiście podświetlania. Jest to przyjemna, naturalna barwa. Świetnie się na niej pisze, jest bardzo wygodna. Klawisze wykonane w 50% z tworzywa PCR. Wykonane z żywic pokonsumpcyjnych tworzywa PCR są przyjazne dla środowiska, sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi i zmniejszają ilość odpadów na wysypiskach. Nie można także zapominać o poprawionej wytrzymałości w porównaniu z typowymi odpowiednikami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Użytkowanie

Procesor Intel Core i7-1195G7 jedenastej generacji i układ graficzny Intel® Iris® Xe przekładają się na bardzo dużą wydajność urządzenia, a tym samym na produktywność i możliwości współpracy użytkowników. W teście syntetycznym Cinebench laptop uzyskał 4500 punktów. Czy na tym laptopie da się grać? Oczywiście, że się da. Połączenie Intela Core i7 z Intel® Iris® Xe naprawdę robi wrażenie. W popularnych grach e-sportowych takich jak Counter-Strike czy League of Legends uzyskamy tutaj wyniki rzędu stałych 60 FPS na ustawieniach najwyższych. Ta wartość rośnie gdy zmniejszamy detale. Na tym laptopie naprawdę gra się super. Dodatkowymi zaletami są: najnowszy system operacyjny Windows 11, wyświetlacz IPS FHD o przekątnej 15,6 cala, stabilna łączność Wi-Fi 6.

Aplikacja do inteligentnego zarządzania energią VeroSense™ pozwala przejąć kontrolę nad zużyciem prądu. Mamy do wyboru kilka istotnych ustawień, które przełożą się na czas pracy na baterii, a ten czas jest naprawdę rewelacyjny, bo mi przy maksymalnej wydajności i maksymalnym obciążeniu udało się przepracować około 5-6 godzin, a przy spokojnej pracy około 6-7 godzin.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jakość dźwięku z wbudowanych głośników w tym laptopie. Mianowicie przypomniał mi się laptop z wyższej półki, którym jest Acer Travel Mate P6. Identycznie rewelacyjne brzmienie. To nie jest to samo co w każdym zwykłym laptopie. Acer TrueHarmony i Acer PurifiedVoice ze wspomaganą sztuczną inteligencją funkcją redukcji szumów zapewniają doskonały dźwięk.

Podsumowanie

Podsumowując uważam, że Acer Aspire Vero jest naprawdę znakomitym wyborem. Czy to w domu, czy w pracy, doskonale sprawdzi się w każdych warunkach. Wydajność, wspaniała matryca, wygoda użytkowania, długi czas pracy na baterii, przepiękny dźwięk, możliwość rozbudowy, ekologiczność i to wszystko w bardzo przystępnej cenie. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać, ale trzeba kiedyś skończyć, a Tobie życzę, abyś sam przekonał się na własnej skórze jaki ten laptop jest wspaniały. Po ponad miesięcznym teście tego laptopa wciąż nie chce mi się szukać w nim żadnych wad.