Asus Rampage VI Extreme Omega – płyta z najwyższej półki na platformę LGA 2066.

Firma Asus ogłosiła wprowadzenie na półki sklepowe płytę główną z najwyższej półki na socket LGA 2066, ROG Rampage VI Extreme Omega kierowana dla największych entuzjastów komputerowych. Płyta posiada wszystko co potrzebne do zbudowania super komputera.

Jest to płyta w formacie E-ATX wyposażona w socket 2066 i chipset firmy intel X299. Asus nie żałował jeśli chodzi o sekcję zasilania, ponieważ dał tutaj bardzo mocną sekcje zasilania z 16 tranzystorami IR3555 PowIRstage, mającymi gwarantować pełną stabilność pracy nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Na laminacie znajdziemy radiatory w tym jeden z aktywnym chłodzeniem za pomocą dwóch niewielkich wentylatorów. Niektóre elementy zostały podświetlane za pomocą systemu Aura Sync RGB, którego pracą możemy sterować.

Asus Rampage VI Extreme Omega

Obok gniazda CPU znajdziemy 8 banków na pamięć operacyjną o maksymalnym rozmiarze 128GB i szybkością 4266MHz. Na karty rozszerzeń przeznaczono trzy złącza PCie 3.0 x16 i jedno PCIe 3.0 x4. Dzięki temu możliwa jest budowa konfiguracji multi GPU 3-Way SLI i 3-Way CrossFireX. Nośniki danych możemy podłączyć do sześciu portów SATA III 6Gb/s, jednego gniazda U.2 i trzech M.2 (w tym jedno to złącze ROG DIMM.2). Na PCB znajdziemy 10-gigabitowy układ sieciowy Aquantia AQC-107, gigabitowy Intel I219V oraz moduł łączności bezprzewodowej Intel Wireless-AC 9260 z WIFI 802.11ac i Bluetooth 5.0.

Asus Rampage VI Extreme Omega

Układ audio też należy pochwalić, ponieważ działa z kodekiem Realtek ALC S1220 i wspierającym go wzmacniaczem ESS SABRE9018Q2C. Na przedni panel wyprowadzimy do czterech portów USB 3.1 Gen1, dwóch USB 2.0 i jeden USB 3.1 Gen2. Rampage VI Extreme Omega oferuje ponadto przełączniki Biosu, Pause, dwa RSVD, MemOK! II, Slow Mode, przyciski Safe Mode, ReTry, Reset, Power, a także 10 punktów pomiarowych i wyprowadzenia dla pasków RGB LED.

Asus Rampage VI Extreme Omega

Na panelu tylnym umieszczono dziesięć portów USB 3.1 Gen1, dwa USB 3.1 Gen2 Typu-A, jeden USB 3.1 Gen 2 Typu-C, przyciski Clear BIOS i BIOS Flashback, wyjście optyczne, gniazda antenowe, dwa porty RJ-45 i zestaw gniazd audio.

Cena płyty głównej Asus Rampage VI Extreme Omega nie została niestety podana, ale wiadomo, że na pewno będzie bardzo wysoka.

 

O Kacper Kempara 36 artykułów
Nazywam się Kacper Kempara. Informatyką interesuję się poważnie już prawie 10 lat, a motoryzacją 5 lat. Pomogę w każdej kwestii. Aktualnie jestem w 4 klasie technikum na profilu Technik-Informatyk.