Monitor AOC CU34G3S – recenzja, test.

AOC CU34G3S

Wstęp

Jakiś czas temu do testów otrzymaliśmy monitor panoramiczny AOC, a dokładniej AOC CU34G3S. Monitor ten wyróżnia się wieloma aspektami, ale w tym o to krótkim wstępie skupię się na tych najważniejszych. Piękny design, matryca 34 calowa, rozdzielczość UWQHD (3440×1440), odświeżanie 165 Hz, czas reakcji 1 ms i to wszystko moi drodzy w kwocie za około 2200 zł. To jest tylko część specyfikacji tego monitora, a już zachęca ona do zakupu. Kwota co prawda na pierwszy rzut wydaje się wysoka, ale za to co za nią otrzymujemy jest naprawdę warto.

Rozpakowanie

Monitor AOC CU34G3S przychodzi do nas schludnie zapakowany w dużym kartonowym pudełku jak na taki monitor przystało. W opakowaniu znajdziemy wszystkie potrzebne akcesoria tzn. uchwyt z podstawką do monitora, okablowanie, instrukcję i to w zasadzie tyle. Wspomniałem o okablowaniu. Jest to kabel HDMI, Display Port, kabel do USB 3.0 oraz kabel zasilający. Zasilacz jest umieszczony w środku konstrukcji.

Montaż monitora AOC CU34G3S należy do banalnie prostych. Uchwyt monitora należy połączyć z podstawą, pod którą jest mała śrubeczka, którą dokręcamy. Następnie całość wpinamy w odpowiednie miejsce z tyłu monitora i gotowe. Wystarczy już tylko go odpowiednio podłączyć pod naszą maszynę i możemy zacząć z niego korzystać.

Wygląd

Wygląd to kwestia sporna. Jednemu może się podobać. Drugiemu jednak nie. W tym przypadku jest inaczej. Ten monitor jest zawsze piękny. Czarny kolor dominuje, a czerwone wstawki nadają takiego bojowego akcentu. Całość bardzo przypadła mi do gustu. W podstawie otwór na kable w kształcie kółka tak jak widać. Co do przycisków nie mają one w ogóle charakteru. Nie będę się powtarzać, bo wszystkie monitory z tej serii raczej mają tak samo. Te przyciski według mnie mogłyby być bardziej wyczuwalne. A wisienką na torcie jest logo AOC umieszczone na środku tego cuda.

AOC CU34G3S
AOC CU34G3S

Jedyne do czego mogę się przyczepić to to, że ta podstawka z uchwytem mogłaby być troszkę mniejsza, albo inaczej zaprojektowana. Chodzi tutaj głównie o to, że stawiając ten monitor na biurku o standardowej szerokości 60 cm jest już ciasno. Według mnie fajnie by było jakby ten monitor po prostu bardziej przylegał do ściany. Ale to tylko moje zdanie, ponieważ swój monitor mam powieszony na ścianie przez co robi to na mnie takie wrażenie.

Jednak wiadomo dlaczego tak producent postąpił, ponieważ ta podstawka z monitorem jest obrotowa. Jest to naprawdę super rozwiązanie rozważając zakupu np. 2, 3 takich monitorów. Monitory są bezramkowe z 3 stron tak więc po odpowiednim ustawieniu tych podstaw te monitory ładnie się spasują i będą wyglądy jak jeden bardzo duży. Konstrukcja zapewnia ograniczenie odwracania uwagi przez ramki do minimum i pozwala utworzyć najlepsze stanowisko bojowe.

AOC CU34G3S

Jeśli chodzi o wejścia to tutaj też niczego nie zabrakło. Dwa porty Display Port, dwa porty HDMI, 4 porty USB, złącze audio, oraz gniazdo zasilające. W monitorze tak jak wspominałem, mamy dwa porty Display Port, oraz dwa porty HDMI. Możemy wykorzystać np. dwa niezależne źródła i widzieć obraz np. z dwóch komputerów jednocześnie jeśli zajdzie taka potrzeba. Zasilacz jest wbudowany w monitor, tak więc do jego podłączenia wystarczy tylko jeden kabel bez żadnych zbędnych kostek.

AOC CU34G3S
AOC CU34G3S
AOC CU34G3S

Użytkowanie oraz ogólne informacje

Dzięki częstotliwości odświeżania 165 Hz każda klatka jest wyświetlana ostro i płynnie, dzięki czemu można precyzyjnie wymierzyć serię w każdej strzelance i rozkoszować się płynnym ruchem podczas szybkich rozgrywek. Technologia AMD FreeSync Premium zapewnia synchronizację częstotliwości odświeżania karty graficznej i monitora, co gwarantuje płynną rozgrywkę na najwyższych poziomie.

Promień zakrzywienia 1000R w monitorach dla graczy to największa wartość zakrzywienia dostępna w monitorach, która zapewnia wiele korzyści: mniejsze zmęczenie wzroku, redukcja odblasków, większy postrzegany obraz i lepszy efekt głębi.

Czas reakcji piksela wynoszący 1 ms oznacza prędkość bez rozmycia, poprawiając wrażenia z grania. Szybka akcja i dramatyczne przejścia są przedstawiane płynnie, bez irytujących efektów duchów. Wbudowane głośniki do działań biurowych jak najbardziej w porządku, na dłuższą metę audio, gry czy inne tego typu rzeczy trzeba przyznać, że szału nie ma. Jakość mogę porównać do głośników w laptopie czyli nie jest źle.

Super atutem tej podstawy jest to, że da się regulować położenie monitora w kilku płaszczyznach. Łatwo można zmienić jego wysokość (zakres regulacji wysokości 13cm) czy kąt widzenia. Nie kiedy chcielibyśmy, aby nasz monitor był trochę bliżej ściany. Ten monitor również da się powiesić na ścianie. Ma on oczywiście sposób montażu VESA. Dla mnie jak można się domyślić jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ na co dzień tak jak już wcześniej wspominałem korzystam z takiego rozwiązania.

AOC CU34G3S
AOC CU34G3S

AMD FreeSync Premium oferuje częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz, co zmniejsza rozmycie i wyostrza obraz na rzecz większego realizmu. Jego ekran VA o przekątnej 34 w rozdzielczości UWQHD zapewnia wierne odwzorowanie kolorów. Dzięki tym wszystkim parametrom komfort korzystania z tego monitora jest na bardzo wysokim poziomie. Ale to jeszcze nie wszystkie jego możliwości.

Matryca VA gwarantuje doskonałe wrażenia z oglądania dzięki realistycznym, choć wyraźnym i precyzyjnie odwzorowanym barwom. Spójność wyświetlania barw jest zapewniona niezależnie od kąta, pod jakim patrzy się na ekran.

AOC CU34G3S

Menu G AOC to bezpłatne narzędzie, które można zainstalować na swoim komputerze i korzystać z pełnej indywidualizacji w połączeniu z maksymalną wygodą obsługi dowolnego monitora AOC lub AGON. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie.

AOC CU34G3S

Tak jak wspominałem, niestety, ale obsługa przycisków w tym monitorze nie należy do najłatwiejszych, a dzięki temu przyjemnemu programowi z poziomu systemu jesteśmy w stanie zarządzać ustawieniami tego monitora. Dodam tylko, że monitor posiada kilka spersonalizowanych trybów gier.

AOC CU34G3S

Podsumowanie

Po długim czasie użytkowania tego monitora mogę powiedzieć, że wciąż nie chce mi się szukać w nim głębszych wad. Jest świetną propozycją dla osób, które szukają bardzo dobrego, dużego monitora, który zapewni im wysoki komfort użytkowania każdego dnia. Monitor spełnia swoje zadanie zarówno w pracy jak i grach. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup tego monitora AOC CU34G3S, z pewnością będzie z niego zadowolony. Mogę go z pewnością polecić i przekazać wam link do pełnej specyfikacji tego cuda.