MSI uruchamia własny CMP do wydobywania kryptowalut.

MSI po cichu dodało do swojej linii pierwszą płytę z serii CMP przeznaczoną do wydobywania kryptowalut. Karta Cryptocurrency Mining Processor (CMP) wygląda dokładnie tak samo jak karty graficzne firmy ze średniej półki GeForce GTX 1660/1660 Super, ale nie posiada wyjść wyświetlacza i nie może być używana do renderowania obrazów lub wideo.

MSI CMP 30HX Miner XS przenosi procesor graficzny Nvidia TU116 z 1408 rdzeniami CUDA, które w zależności od warunków pracują z częstotliwością 1530 MHz – 1785 MHz. Płyta wyposażona jest w 6 GB pamięci GDDR6 z interfejsem 192-bitowym, podobnie jak karty graficzne Nvidii z serii GeForce GTX 1660 przeznaczone do gier. Karta posiada system chłodzenia składający się z dużego aluminiowego radiatora z dwoma rurkami cieplnymi oraz dwóch wentylatorów z podwójnymi łożyskami kulkowymi. Urządzenie górnicze wymaga jednego ośmiopinowego pomocniczego złącza zasilania PCIe, ponieważ jego pobór mocy wynosi 125W.

MSI twierdzi, że karta CMP 30HX Miner XS wykorzystuje niestandardowy projekt PCB, który zapewnia “większą niezawodność i wzmocnione obwody zasilające, które pozwalają na wykorzystanie karty do granic jej możliwości”. Mimo to, dość prosty system chłodzenia w połączeniu z niezbyt gorącym GPU już teraz zapewniają spokój w kwestii niezawodności.

Karta CMP 30HX Miner XS zapewnia szybkość haszowania Ethereum na poziomie 26 MH/s, ale wydajność zależy od takich czynników jak prędkość zegara i temperatura pracy. Mierząca zaledwie 8,1 x 5 x 1,65 cala (206 x 127 x 42 mm) karta jest dość mała w porównaniu z obecnymi procesorami graficznymi, więc wykorzystanie kilku takich urządzeń w systemie wydobywczym nie powinno być zbyt trudne.

To, co nie jest do końca jasne w przypadku karty CMP 30HX Miner XS firmy MSI, to warunki gwarancji. Gigabyte oferuje trzymiesięczną gwarancję na swój produkt z serii CMP. Takie warunki gwarancyjne nie są zgodne z obowiązkowymi dwuletnimi gwarancjami na elektronikę w UE, więc w Europie produkt jest prawdopodobnie objęty pełną gwarancją. Jednak w innych krajach Gigabyte mniej ryzykuje.

MSI nie ujawniło rekomendowanych cen swojej karty CMP 30HX Miner XS.