Oficjalne pierwsze informacje o Playstation 5

Mark Cerny, przedstawiciel firmy Sony podzielił się w wywiadzie małą porcją oficjalnych informacji na temat następcy Playstation 4. Wiadomo jednak, że konsola nie pojawi się w sklepach w tym roku.

Co do nazwy Playstation 5 nie jest do końca potwierdzona, ponieważ Cerny przedstawił ją jako ”konsola nowej generacji”.

Potwierdzone jest to że PS 5 będzie bazował na procesorze 8 rdzeniowym i 16 wątkowym z linii Ryzen 3 generacji wykonanym w 7nm, korzystający z mocy architektury Zen2.

Znalezione obrazy dla zapytania Mark Cerny

Procesorowi ma towarzyszyć karta graficzna z rodziny Radeon Navi. Przedstawiciel Sony potwierdził że grafika będzie obsługiwać Ray Tracing. Konsola ma obsługiwać ekrany o rozdzielczości 8K. SoC AMD zawiera ponadto element odpowiedzialny za modelowanie dźwięku 3D. Jest to rozwiązanie podobne do TrueAudio, które AMD wprowadziło do Radeonów. Mark mówi, że gracze odczują skok jakościowy dźwięku.

Playstation 5 oczywiście będzie wspierać gogle Playstation VR. Dla większej grupy odbiorców super wiadomością ma być zapowiedziany dysk SSD, który przyśpieszy wczytywanie gier. Zastosowanie tego nośnika jest istotne ze względu na szybkość ładowania tekstur podczas przemierzania otwartego świata. Dysk będzie pracował na interfejsie PCIe 4.0 i ma zaoferować wydajność niedostępną dla żadnego SSD dostępnego na rynku PC. Playstation 5 nadal będzie korzystać z nośników BD, a także obsłuży każdą grę z konsoli Playstation 4.

 

O Kacper Kempara 36 artykułów
Nazywam się Kacper Kempara. Informatyką interesuję się poważnie już prawie 10 lat, a motoryzacją 5 lat. Pomogę w każdej kwestii. Aktualnie jestem w 4 klasie technikum na profilu Technik-Informatyk.