Szczytowy Upgrade Lenovo ThinkPad T430

Wstęp

Jest wiele zagranicznych jak i polskich wpisów, tematów na temat upgradu cudownego laptopa jakim jest Lenovo ThinkPad T430. Jednak ja postaram opisać się to w sposób oczywisty. Bez zbędnego cudowania i kombinowania tak, aby podstawowy użytkownik mógł dobrze zrozumieć i upgrade nie stanowił dla niego żadnego problemu.

Demontaż

Dlaczego Lenovo ThinkPad T430?

Po pierwsze, jest to laptop za bardzo niską cenę. Można go już dorwać za 500 zł – jest to naprawdę zadowalająca cena jak na sprzęt z takiej półki cenowej. Można oczywiście powiedzieć, że nowsze modele są lepsze. Mi osobiście podobają się modele T440p i T540p – różnią się one tak naprawdę ceną, wyglądem i tym, że w T440p nie można podpiąć zewnętrznej grafiki. Jednak ze wszystkich tych laptopów nie ma takiej frajdy przy upgrade jak w T430. Posiadam ThinkPada T430, laptop ten jest naprawdę masywny, wytrzymały. Ważnym aspektem jest to, że producent od roku 2012 do dnia dzisiejszego wspiera nas najnowszymi aktualizacjami BIOS oraz sterownikami. Za ten gest wielki szacunek dla producenta. Tak jak już wspominałem do laptopa można podpiąć zewnętrzną kartę graficzną i można bezproblemowo pograć sobie w najnowsze tytuły na odpowiednich ustawieniach. Bez zbędnego przeciągania zapraszam was do kolejnych punktów tej wypowiedzi.

Procesor

ThinkPad T430 obsługuje każdy procesor na Socket G2 / Socket rPGA988B. Zdecydowanie zaleca się użycie procesora 3 generacji ze względu na lepsze temperatury, lepszą wydajność oraz wydajniejszy układ graficzny Intel HD 4000 zamiast Intel HD 3000.  Proszę pamiętać, że niektóre procesory mają inny zegar taktowania układu graficznego (nazwa ta sama – HD4000, które mogą różnić się o kilkanaście setnych (kliknij nazwę procesora, aby przejść na stronę specyfikacji Intel). Z kolei klikając na link powyżej, zobaczymy naprawdę dużo procesorów, jednak ja skupię się tylko i wyłącznie na tych najlepszych perełkach czyli klasy Intel Core i7 . Wspomnę również o tym, że niektóre procesory mogą być trudno dostępne i w zależności od dostępności różnić się cenowo.

Procesory cd.

i7-3520M  (Cena na Allegro: około 200 zł) (35W / 2 rdzenie / 4 wątki / 2.9 GHz / 3.6 GHz) to jeden z dwóch (1 z 2)  dwurdzeniowych procesorów generacji Ivy Bridge. Jeśli uda Ci się znaleźć go w okazyjnej cenie to z pewnością go bierz. Ja jednak polecam zainteresować się modelem poniżej – kosztuje praktycznie tyle samo, a jest bardziej wydajny.

i7-3540M  (Cena na Allegro: około 230 zł) (35W / 2 rdzenie / 4 wątki / 3.0 GHz / 3.7 GHz) to najlepszy w swojej klasie dwurdzeniowy procesor w generacji Ivy Bridge. Jeśli nie potrzebujesz zwiększenia wydajności w aplikacjach wielowątkowych lub jeśli chodzi tylko o wydajność pojedynczego wątku to ten układ powinien ci dobrze służyć.

i7-3632QM (Cena na Allegro: około 300 zł) (35W / 4 rdzenie / 8 wątków / 2,2 GHz / 3,2 GHz) jest drugim z dwóch układów czterordzenoiowych o mocy 35 watów. Pomimo znacznego spadku prędkości podstawowej, ten chip znacznie przewyższa i7-3540M w większości przypadków. Jeśli nie planujesz podkręcania i chcesz trzymać się procesora 35W, to jest idealny dla Ciebie. Zauważ, że pomimo tego samego TDP będziesz mieć troszkę większe temperatury ale i tak trafisz w specyfikację 35W.

Procesory cd.

i7-3630QM (Cena na Allegro: około 300 zł) (45W / 4 rdzenie / 8 wątków / 2,4 GHz / 3,4 GHz) jest wydajniejszy od poprzedniego układu kosztem temperatur dzięki specyfikacji 45W. Jeśli chcesz mieć wydajny procesor i nie przeszkadzają Ci troszkę większe temperatury to ten procesor jest dla Ciebie.

i7-3720QM (Cena na Allegro: około 400 zł) (45W / 4 rdzenie / 8 wątków / 2,6 GHz / 3,6 GHz) jest wydajniejszy od poprzedniego. Rożnica w taktowaniu i troszkę wyższych temperaturach.

i7-3740QM (Cena na Allegro: około 400 zł) (45W / 4 rdzenie / 8 wątków / 2,7 GHz / 3,7 GHz) również wydajniejszy od poprzedniego. Rożnica w taktowaniu i wyższych temperaturach.

i7-3840QM (Cena na Allegro: około 700 zł) (45W / 4 rdzenie / 8 wątków / 2,8 GHz / 3,8 GHz) to najwyższy zalecany procesor dla T430. Ma wyższe TDP i pozwala na utrzymanie znacznie wyższych taktowań bez spadku wydajności.

Chłodzenie

W laptopie ThinkPad T430 wyróżniamy dwa typy chłodzenia takie jak Delta i Toshiba. Chłodzenie firmy Delta jest cichsze niż firmy Toshiba przez co do wydajniejszych procesorów NIE JEST ZALECANE! Dokładne porównanie znajdziecie tutaj.

Matryca

Co dej tej kwestii nie chciałbym się za dużo wypowiadać z wiadomych względów. Na dole podam matrycę, która jest najlepsza według mnie do modelu (1600 x 900). Nie miałem nigdy (1366 x 768) dlatego nie będę się wypowiadać. Wiem tylko, że nie można sobie tak o zmieniać rozdzielczości – są inne kable. Dobranie odpowiedniego wyświetlacza do tego laptopa dla przeciętnego użytkownika to jak szukanie igły w stogu siana. Najlepiej udać się do kogoś, kto posiada takie matryce i odpowiednią dopasować. Pamiętaj, że w tym laptopie podczas wymiany matrycy, nie może być podpiętego żadnego źródła zasilania. (Odłączyć zasilacz, baterie, przytrzymać przycisk zasilania w celu pozbycia się resztek energii). GROZI TO USZKODZENIEM BEZPIECZNIKA NA PŁYCIE GŁÓWNEJ I BRAKIEM PODŚWIETLANIA MATRYCY!

MATOWA MATRYCA HD+ (1600 x 900) B140RW02 40 PIN 

Z mojego doświadczenia nie polecam kupować nowych, używane z niewielką plamką czy ryską można już znaleźć poniżej 100 zł. Jeśli jednak będzie Ci to przeszkadzać – kup nową.

Pamięć Ram

ThinkPad T430 ma dwa gniazda pamięci RAM, które obsługują do 16 GB pamięci RAM DDR3L o częstotliwości 2133 MHz. Polecam DDR3L, ponieważ jest to 1,35 V zamiast 1,5 V, więc pobiera o 10% mniej baterii i oferuje identyczną wydajność.

Zasilacz

Przy zmianie procesora należy pamiętać o zmianie zasilacza. ThinkPad T430 ma podstawowy zasilacz o niskiej mocy 65W, który przy przesiadce z i5 na i7 przestaje ładować (gdy laptop jest wyłączony ładuje normalnie). Konieczna jest wymiana na 90W. Zasilacz 90W nadaje się do procesorów 2 rdzeniowych klasy i7. W przypadku 4 rdzeniowych (QUAD) klasy i7, może już mieć problem. Do procesorów 4 rdzeniowych (QUAD) klasy i7 warto wziąć pod uwagę zasilacze o mocy 135W i 170W. Zasilacz 170W jest wspierany, ale należy mechaniczne usunąć ząbek przy wtyczce. Zasilacze te nie były przeznaczone do T430 tylko do większych stacji roboczych. Warto dodać, że po zmianie zasilacza na mocniejszy laptop będzie ładować się szybciej.

Bateria

Możemy kupić baterię oryginalną jak i zamiennik. Oryginalna bateria Lenovo ma swoje plusy, co przekształci się na czas pracy na niej. Warto dodać, że oryginalna bateria pozwala na aktualizację BIOS. Zamiennik już niestety takiej opcji nam nie daje. Jeśli idziemy w kierunku maksymalnej wydajności i nie zależy nam za bardzo na mobilności sprzętu. Polecam kupić oryginalną (używaną) baterię, która wytrzyma około 15-30 minut. Pozwoli to nam na przenoszenie laptopa w inne miejsce, lub zapisie danych przy niespodziewanej awarii prądu.

Znalezione obrazy dla zapytania bateria lenovo t430

Pamięć Masowa

W T430 możesz użyć dysku mSATA, z prędkością SATA2, zamiast miejsca, w którym zainstalowana będzie karta WWAN. Teoretycznie obsługiwane są 3 dyski, przy czym połączenie mSATA, standardowej wnęki i wnęki na napęd DVD jest zamieniane na wnękę SATA.

Zewnętrzna Karta Graficzna – eGPU

Fakt czy mit – podobno działa. Nie miałem okazji przetestować, ale na pewno dla was z chęcią to zrobię. Proszę o informację w komentarzach czy bylibyście zainteresowani. Jak mi pomożecie w podjęciu decyzji to zamówię z Chin właśnie to cudo na Express Card, które kosztuje około 150 zł z dostawą do domu.