AMD Zen 4 – nowe procesory w technologii 5nm

Firma AMD zamierza utrzymać swoją obecną pozycję w produkcji procesorów. Dodatkowo pojawiają się pogłoski o tym, że przyszłe procesory AMD będą wykonane w procesie 5nm. Jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać?

Wiemy już od dłuższego czasu, że AMD zamierza w przyszłości produkować procesory w technologii 5nm Zen 4. Dzięki artykułowi o chipach 5nm AMD mamy już teraz podpowiedź, co do wydajności Zen 4.

Artykuł analizuje przyszłe plany TSMC, firmy, która współpracuje z AMD przy produkcji swoich procesorów. Dodatkowo TSMC sugeruje, że poprawili gęstość tranzystorów o 1,84x. PC Gamer twierdzi, jeśli te liczby są dokładne może to doprowadzić do około 85% wzrostu gęstości tranzystorów w porównaniu do 7nm.

Gęstość tranzystorów jest kluczowym składnikiem ogólnej wydajności procesora, może to oznaczać, że Zen 4 wprowadzi ogromy wzrost wydajności oraz oszczędności energii. Dodatkowo procesory AMD Zen 4 mogą znacznie wyprzedzić procesory Intela.

AMD

Wszystko o nanometrach

Co jest takiego ważnego w rozmiarze tranzystorów? Kiedy mówimy o nanometrach mamy na myśli rozmiar tranzystorów. Im mniejsze tranzystory, tym więcej można zmieścić na chipie – co daje większą moc procesora.

Prawo Moore’a mówi, że liczba tranzystorów powinna się podwajać, co dwa lata. Przez wiele lat na ogół było to prawdą, ponieważ widzieliśmy, że komputery i inne urządzenia drastycznie zwiększały moc. Ostatnio jednak rozwój uległ spowolnieniu, a prawo Moore’a przestało już tak obowiązywać, zwłaszcza, jeśli chodzi o firmę Intel.

Na Intelu spoczywa wielka presja, ponieważ AMD już planuje wprowadzenie 5nm i czerpać z tego korzyści. Intel produkuje procesory 10nm tylko dla laptopów, a w komputerach stacjonarnych spotkamy tylko 14nm i czekamy cały czas, aż 10nm pojawi się.

Według planu AMD moglibyśmy zobaczyć Zen 4 jeszcze przed 2022 rokiem. Jeśli dojdzie do premiery Zen 4 Intel może znaleźć się jeszcze bardziej w tyle za konkurencją.