Recenzja oraz test przenośnego dysku ADATA SC680 o pojemności 960GB

Wstęp


Urządzenie ADATA SC680 o pojemności 960GB to dysk SSD. Urządzenie już jakiś czas dominuje na rynku i cieszy się dużą popularnością. Znajdziemy go w czterech wariantach pojemnościowych: 240GB, 480GB, 960GB, 1,92TB oraz dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i granatowym. Z racji tego, że jest on dyskiem przenośnym, możemy zabrać go w prawie każde miejsce. Dysk ten zmieścimy nawet do kieszeni czy portfela. Zapraszam na dalszą część tego materiału.

Rozpakowanie

Po rozpakowaniu w pudełku znajdziemy oczywiście nasz dysk. Dołączone zostały do niego dwa kabelki: USB C – USB C oraz USB A – USB C. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze strony producenta, ponieważ dysk po wyjęciu z pudełka jest w pełni funkcjonalny. Możemy robić z nim dosłownie wszystko. Kabelki dla mnie mogłyby być dłuższe ale to jest tylko moja subiektywna opinia, ponieważ w takim małym pudełku nie zmieścimy przecież dajmy na to 5 metrowego kabla, w który możemy wyposażyć się sami. Sprawdziliśmy czy długość kabla wpływa na prędkość. Jasno możemy powiedzieć, że nie. Nie odczuliśmy spadków prędkości. Mało ważniejszą informacją jest to, że producent dołącza do całego zestawu instrukcję, która jest zbędna, bo dysk jest na tyle intuicyjny, że każdy poradzi sobie bez niej. Dla miłośników papierologii. Tak. Instrukcja jest w języku polskim.

Wygląd, właściwości, cechy


SC680 jest to lekki oraz elegancki dysk, który waży jedynie 35g i jego grubość nie przekracza 10 mm. Dysk ten doskonale się prezentuje, czarny błyszczący plastik oraz jego matowa obwódka łączą wygląd z praktycznością oraz spisują się bardzo dobrze podczas podróży. Jedynym minusem tego dysku jest fakt, że jest podatny na rysowanie. Nie przeszkadza to w użytkowaniu, ale jak będziemy chcieli podziwiać nasze cudo może to oczywiście drażnić nasze oko. Na marginesie – nie przyjechał do nas nowy.

Dodatkowo dysk jest odporny na wstrząsy, jest on bezgłośny oraz zużywa mniej energii niż inne dyski zewnętrzne. Jak już wiemy dysk ten posiada port USB C, przez co wspaniale współpracuje z urządzeniami, które taki port posiadają. W łatwy oraz szybki sposób możemy przegrać zdjęcia z telefonu na komputer co jest bardzo wielkim ułatwieniem. Zastosowano w nim interfejs USB 3.2 Generacji 2, który zapewnia szybkość odczytu na poziomie 530 MB/s, a zapisu na poziomie 460 MB/s, co w zupełności wystarczy dla każdego użytkownika. Przejdźmy teraz do realnych wyników. Prędkości, które udało się nam uzyskać są na poziomie 490 MB/s odczytu oraz 390 MB/s zapisu. Link do pełnej specyfikacji na stronie producenta znajdziecie tutaj.

Użytkowanie

Urządzenie jest bardzo proste w użytkowaniu. Tak jak nam to zapewnia producent tak też jest. “Obsługa Plug and Play w przypadku systemu Windows, Mac OS i Android oznacza możliwość nieograniczonego przenoszenia zawartości między urządzeniami. Dysk SC680 oferuje proste połączenie i wygodę użytkowania złącza USB-C zarówno w przypadku zastosowań związanych z pracą, jak i rozrywką.” Dysk po podłączeniu do każdego urządzenia po prostu działa i to nie powinno być ani zdziwieniem ani zaskoczeniem. Port USB C daje nam wszechstronne rozwiązania. Między innymi to, którym chwali się producent. “Nie ma irytującej górnej ani dolnej strony, jak starsze złącza USB. Zero zgadywania. Podłączysz go za pierwszym razem. Za każdym razem.” Po podłączeniu dysku SC680 do konsoli do gier można używać go jako zapasowego dysku na gry, w które użytkownik aktualnie nie gra. W przypadku starszych konsoli do gier dysk SC680 umożliwia zwiększenie szybkości ładowania gier w celu zapewnienia bardziej płynnego działania.

Podsumowanie


Przyszedł czas na podsumowanie. Z reguły przy testach dysków podsumowanie jest dłuższe od pozostałej części materiału. SC680 od ADATY idealnie spisze się w roli podręcznego, przenośnego dysku w podróży lub kiedy nasz styl życia jest w ciągłym biegu i potrzebujemy zabierać ze sobą pliki oraz dane zawarte na dysku. Jak wiadomo teraz dyski mocno potaniały, za gigabajt na dysku SC680 960GB przyjdzie nam zapłacić około 60 groszy. Jest to jak mi się wydaję bardzo przystępna cena jak na możliwości, które ten dysk nam oferuje.

Producent na urządzenie daje nam 36 miesięcy gwarancji. Jeśli chodzi o warianty, w których ten dysk jest dostępny idąc tokiem producenta: 240GB, 480GB, 960GB, 1,92TB brakuje mi tutaj opcji 3,84TB. Dlaczego? Ten dysk jest po prostu rewelacyjny. Korzystam z niego już trochę czasu i ani razu mnie nie zawiódł. Z pewnością po wyjeździe z naszej redakcji tego dysku wyposażymy się w największą jego dostępną wersję – na chwilę obecną 1,92TB. Dysk otrzymuje od nas pełną rekomendację.