Recenzja oraz test zewnętrznego dysku ADATA HM800 o pojemności 4TB

Wstęp


Urządzenie ADATA HM800 o pojemności 4TB to dysk HDD. Urządzenie już jakiś czas dominuje na rynku i cieszy się dużą popularnością. Znajdziemy go w trzech wariantach pojemnościowych: 4TB, 6TB oraz 8TB. Z racji tego, że jest on dyskiem zewnętrznym, możemy zabrać go w prawie każde miejsce. Swoją rolę najlepiej spełni znajdując się obok komputera lub konsoli, a nie w podróży ze względu na to, że jest to dysk, który wymaga dodatkowego zewnętrznego zasilania. Zapraszam na dalszą część tego materiału.

Rozpakowanie

Po rozpakowaniu w pudełku znajdziemy oczywiście nasz dysk. Został dołączony do niego kabel USB oraz zasilacz. Ważną informacją jest to, że producent dołącza do całego zestawu instrukcję, która jest zbędna, bo dysk jest na tyle intuicyjny, że każdy poradzi sobie bez niej, ale w niej znajduje się klucz licencyjny do programu, który pomaga w obsłudze naszego dysku. Tak więc należy na ten fakt uważać, aby przez przypadek jej nie wyrzucić.

Wygląd, właściwości, cechy


HM800 to typowy dysk twardy HDD, który opiera się na konstrukcji talerzowej, co za tym idzie dysk posiada dużą pojemności oraz atrakcyjną cenę. Dysk ten idealnie sprawdzi się w roli pojemnego magazynu danych, ale też w codziennym użytkowaniu. Urządzenie prezentuje się bardzo elegancko, cała obudowa jest w stylu geometrycznym, nie znajdziemy tu zaokrąglonych elementów. Boki obudowy są wykonane z tworzywa sztucznego. Reszta obudowy jest w matowe paseczki, a u spodu mamy zwykle tworzywo. Dysk ten jest w rozmiarze 3.5 Cala, co czyni go bardzo dobrym wyborem do zastosowań stacjonarnych. Możemy ten dysk postawić na biurku, obok komputera lub w miejscu, które nam najlepiej odpowiada. Dysk został wyposażony w interfejs USB 3.2, który jest wstecznie kompatybilny oraz zapewni szybkie działanie dysku. Rzeczywista pojemność wynosi 3.64 TB, a nie 4TB jak podaje producent, co wynika z innego sposobu przeliczania jednostek.

Obsługuje znacznie większe szybkości niż USB 2.0. Dysk HM800 korzysta z oprogramowania Turbo HDD. Dzięki zastosowaniu niestandardowych profili i algorytmów zwiększa ono szybkości danych w zależności od ruchu i zasobów systemowych. W rezultacie przyspiesza transfery danych zapewniając wydajność, dzięki której oszczędzisz czas i uzyskasz szybszy dostęp do zawartości przy minimalnym opóźnieniu. Osiąga on prędkości rzędu 180 MB/s odczytu oraz 160 MB/s zapisu. Link do pełnej specyfikacji na stronie producenta znajdziecie tutaj.

Użytkowanie

Z codziennego użytkowania można powiedzieć, że nasz “pojemnik na dane” sam się wyłącza po określonym czasie bezczynności. Dołączone jest do niego dedykowane oprogramowanie, a dokładniej PC Clone EX Lite+, które zapewnia nam obsługę kopi zapasowej. Program sortuje automatycznie pliki. Możemy robić to również manualnie. Pozwala on nam przywracać je z powrotem na nasz komputer w chwili ich przypadkowej utraty oraz zaznaczania naszych ulubionych plików.

Na obudowie dysku widnieje przycisk Backup. Służy on do robienia kopii zapasowej według zasad ustalonych wcześniej w programie PC Clone EX Lite+ . W rezultacie bez problemu zachowamy ważne dla siebie treści. Po podłączeniu dysku HM800 do konsoli do gier można używać go jako zapasowego dysku na gry, w które użytkownik aktualnie nie gra. W przypadku starszych konsoli do gier dysk HM800 umożliwia zwiększenie szybkości ładowania gier w celu zapewnienia bardziej płynnego działania. 256-bitowe szyfrowanie AES zabezpiecza zapisane dane przed włamaniami i przypadkowym ujawnieniem. Najnowocześniejsze środki zabezpieczania danych uwolnią Cię od zmartwień.

Podsumowanie


Przyszedł czas na podsumowanie. Z reguły przy testach dysków podsumowanie jest dłuższe od pozostałej części materiału. Dysk HM800 od ADATY idealnie odnajduje się w biurze, a nawet w domu. Idealnie spisze się w roli dodatkowego dysku, który powiększy miejsce na dane w naszym komputerze lub będzie chronić w nim dane przed utratą. Za gigabajt miejsca na dysku HM800 4TB przyjdzie nam zapłacić około 10 groszy. Cena w porównaniu do tego co ten dysk nam oferuje jest rewelacyjna. Producent na urządzenie daje nam 36 miesięcy gwarancji. Polecamy go każdemu, który planuje wyposażyć się w taki typu sprzęt.