Sennheiser IE 300 – recenzja, test.

Wstęp

Najnowsze słuchawki douszne IE 300 od firmy Sennheiser zostały starannie zaprojektowane tak, aby zapewnić dokładny i naturalny dźwięk w ruchu. Napędzane udoskonaloną wersją przetwornika XWB (Extra Wide Band) średnicy 7 mm oferują harmonijne, dobrze zbalansowane brzmienie i perfekcyjną precyzję dźwięku.

Przewodowe/bezprzewodowePrzewodowe
Słuchawki/zestaw słuchawkowySłuchawki
Rodzaj słuchawekDokanałowe
Rodzaj przetwornikaDynamiczny, zamknięty
Pasmo przenoszenia6 – 20000 Hz
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL)124 dB (1 kHz / 1 Vrms)
Impedancja16 Ω
Redukcja szumówPasywna
Zniekształcenia harmoniczne (THD)<0,08% (1kHz / 94dB)
Złącze3,5 mm stereo jack
Waga4 g
Przewód125 cm

Rozpakowanie

Słuchawki są bardzo starannie zapakowane. W pudełku znajdziemy:

  • Słuchawki IE 300
  • Kabel ze złączami MMCX i wtyczką 3,5 mm
  • Zestawy wkładek (S, M, L) silikonowych i piankowych
  • Futerał
  • Narzędzie do czyszczenia
  • Instrukcje obsługi

Słuchawki ładnie się prezentują. Mamy do wyboru aż 6 rodzajów gumek. Mi osobiście odpowiadają te największe piankowe. Żeby poprawnie założyć słuchawki trzeba najpierw sprawdzić jak należy to zrobić.

Bez jakiegokolwiek zaznajomienia w tym temacie może być ciężko. Po założeniu słuchawek po chwili w ogóle ich nie czuć. Są bardzo lekkie i mocno dopasowane przez co noszenie ich jest bardzo komfortowe.

Szczegółowy dźwięk w dowolnym miejscu

Siłą napędową IE 300 jest udoskonalona wersja 7-milimetrowego przetwornika Extra Wide Band (XWB), cenionego za zapierające dech w piersiach parametry akustyczne w niesamowicie kompaktowej obudowie. Nowa mieszanka materiałów membrany poprawia czasy jej spoczynku i odpowiedzi, zapewniając większą dokładność w całym spektrum częstotliwości. Podczas gdy rezonanse są zminimalizowane, zwiększona prędkość zapewnia klarowność wyższych częstotliwości, subtelnie ciepłe średnie tony i czyste basy z niskimi zniekształceniami harmonicznymi. Transjenty są wyraźne bez ostrych rozmazań częstotliwości, pozwalając wokalom przenieść jedwabisty charakter bezpośrednio z nagrania do twoich uszu. Przetworniki XWB odtwarzają dźwięk w unikatowy, charakterystyczny dla audiofilskiej spuścizny Sennheisera sposób – co nie jest zaskoczeniem, ponieważ są one zaprojektowane i produkowane z niezwykłą precyzją w fabryce w Niemczech. Mimo niewielkich rozmiarów, brzmienie tego przetwornika jest niesamowicie żywe.

Kontrola przepływu powietrza

Kluczowym elementem zrównoważonych parametrów akustycznych IE 300 jest tylna miniaturowa komora wewnątrz obudowy, która pomaga zarządzać przepływem powietrza za przetwornikiem. Kierunek i ogólna objętość powietrza jest precyzyjnie kontrolowana, gdy przepływa przez system przetwornika i wychodzi z niego, zapewniając wyraźnie zdefiniowane basy i doskonałe doznania w średnim zakresie częstotliwości. Ponadto zaobserwowaliśmy naturalny wzrost częstotliwości rezonansowej w przewodzie słuchowym po uszczelnieniu za pomocą końcówki dousznej. Zmniejszona objętość powietrza powodowała efekt maskowania, który ukrywał ważne szczegóły w sygnale źródłowym. Zastosowano więc absorbującą komorę rezonatora, aby ponownie ujawnić te subtelne niuanse. Te wszystkie technologie współpracuje ze sobą w doskonałej harmonii, czyniąc z IE 300 wzorcowe słuchawki pod względem jakość dźwięku.

Komfort odsłuchu

Dzięki IE 300 możesz cieszyć się ekscytującym dźwiękiem jakości Hi-Fi, gdziekolwiek jesteś. Wyobraź sobie, że masz do swojej dyspozycji osobisty, profesjonalnie dostrojony pokój odsłuchowy gotowy do zapewnienia dźwiękowej błogości w każdej chwili. Ponieważ IE 300 chronią Cię również przed hałasem otoczenia, nic nie zakłóci Twojej muzyki podczas sesji odsłuchowej. Redukcja szumów otoczenia zmniejsza zmęczenie uszu, zapewniając lepsze, dłuższe sesje odsłuchowe w praktycznie dowolnym miejscu.

Zainspirowane profesjonalnymi rozwiązaniami

Wkładki dołączone do zestawu dopasowują się do unikalnego kształtu kanału słuchowego, zapewniając maksymalną izolację od hałasu. Konstrukcja IE 300 została zainspirowana występami muzyków i ich zapotrzebowaniem na uniwersalne systemy odsłuchu dousznego o stabilnym, wygodnym dopasowaniu. Chociaż być może występy live na scenie to nie Twoja bajka, ale Twoje audiofilskie ucho doceni komfort IE 300 w codziennym życiu.

Wyjątkowe możliwości podłączenia

Wyposażenie IE 300 w odłączany kabel było oczywistym wyborem, jednakże dźwięk klasy audiofilskiej wymaga odpowiedniego poziomu niezawodności mechanicznej. Inżynierom powierzono zadanie dostarczenia wzorcowo niezawodnych kompaktowych słuchawek, które byłyby odporne na zużycie i uderzenia. Słuchawki zostały więc wyposażone w pozłacane złącza Fidelity + MMCX, znane ze swojej trwałości obrotowej i integralności styków, które umieszczono w zagłębionym gnieździe o szerokości 4,8 mm wewnątrz obudowy. Zapewnia to brak napięcia i stabilność, dając użytkownikom najwyższą pewność, że ich IE 300 zawsze będą gotowe do grania – zwłaszcza w połączeniu z kablami wzmocnionymi para-aramidem, które wytrzymują tysiące cykli zginania. Wtyk jack stereo 3,5 mm zapewnia standardowe połączenie z cyfrowymi odtwarzaczami audio, wzmacniaczami słuchawkowymi i przetwornikami cyfrowo-analogowymi, laptopami, telefonami komórkowymi, interfejsami audio – liczba urządzeń, których dźwięk czeka na ponowne odkrycie, jest nieskończona.

Podsumowanie

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z tych słuchawek. Jakość wykonania oraz dźwięku jest na bardzo wysokim poziomie. Komfort noszenia bajka. Za słuchawki przyjdzie nam zapłacić około 1300 zł. Słuchawki na pewno są warte swojej ceny. Czy warto je kupić? Warto, pod warunkiem, że wykorzystasz w całości potencjał, które te słuchawki oferują.