Monitor PHILIPS 4K UHD 276E8VJSB – recenzja, test.

Jakiś czas temu na testy otrzymaliśmy monitor marki Philips. Jest to dokładniej monitor PHILIPS 276E8VJSB. Zapewnia niezwykle wyraźny obraz. Technologia 4K Ultra HD z panoramicznym wyświetlaczem pozwala cieszyć się idealnie widocznymi detalami i wysokim poziomem realizmu z dowolnego kąta widzenia z przodu. Brak efektu migotania zmniejsza zmęczenie wzroku po długim użyciu. Monitor tak jak widać ma zastosowanie ogólne. Będzie dobrym wyborem dla programistów, grafików, designerów, jak i również dla graczy. To było tytułem wstępu, pora przejść do konkretów.

Podstawowa Specyfikacja

Poniżej zamieszczam ogólne parametry tego monitora. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, mogę już teraz zaprosić na stronę producenta. Tam jest dosłownie przesyt wszystkich informacji. Link dostępny jest tutaj.

Typ panelu LCDTechnologia IPS
Typ wyświetlaczaSystem W-LED
Rozmiar panelu68,6 cm / 27 cali
Powłoka ekranuPrzeciwodblaskowa, 3H, Haze 25%
Format obrazu16:9
Optymalna rozdzielczość3840 x 2160 przy 60 Hz
Gęstość pikseli163 PPI
Czas reakcji (standardowy)5 ms (szarości)*
Jasność350  cd/m²
Współczynnik kontrastu (typowy)1000:1
Bez efektu migotaniaTak
Funkcje poprawy obrazuTryb gry SmartImage
Kolory wyświetlaczaObsługuje 1,07 miliarda kolorów
Gama kolorów (typowa)NTSC 91%*, sRGB 109%*
Tryb LowBlueTak
sRGBTak

Rozpakowanie

Monitor przyjeżdża do nas bardzo dobrze zapakowany. Powiedziałbym, że nawet za dobrze, bo wszystko jest na styk ze sobą spasowane. W pudełku znajdziemy przede wszystkim nasz monitor, podstawkę do niego, kabel zasilający, kabel HDMI oraz instrukcję obsługi. Na początku przykręcamy podstawę, aby monitor można było postawić na biurku.

Pierwsze moje pozytywne wrażenie na temat tego monitora to to, że jest on duży. Na co dzień korzystam z monitora typu Ultra Wide. Po przesiadce na ten monitor nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy poza troszkę ściętymi bokami. Moją uwagę natomiast przykuła szczegółowość i jakość obrazu. Są one naprawdę na bardzo wysokim poziome. Czuć i widać, że jest to wysoka rozdzielczość. Zagęszczenie pikseli jest takie duże, że nawet trudno je dostrzec na zdjęciu.

Wygląd oraz wykonanie

Monitor cechuje się nowoczesnym wyglądem. Na pierwszy rzut oka ramek nie widać. Te odstępy są dopiero widoczne po uruchomieniu monitora. Grubość takiej przerwy to około 4 mm. Jest to dużo, jakbyśmy np. chcieli złączyć 2 lub 3 takie monitory ze sobą, wtedy powstaje nam przerwa 8 mm między nimi. Widać to dobrze na zdjęciu u góry. Dla niektórych może być to wada, innym może to nie przeszkadzać, dlatego w tej kwestii moja opinia jest neutralna. Z tyłu znajdziemy dwa złącza HDMI, jeden port Display Port, wyjście audio oraz port zasilający.

Czarna obudowa została wykonana z błyszczącego tworzywa sztucznego (jest podatne na zarysowania i trzeba uważać) – monitor na pierwszy rzut oka wydaje się być solidny i taki faktycznie jest. Elementy są dobrze spasowane, nic nie odstaje. Monitor się nie chwieje. Zabrakło mi jednak możliwości powieszenia tego monitora na ramieniu czy na ścianie – brak miejsca na przykręcenie. Monitor posiada dużą regulację kąta w pionie i w poziome – to oczywiście jest bardzo dużym plusem.

Pod spodem znajdziemy przycisk służący do sterowania monitorem. Nie jest to według mnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o komfort obsługi. Widziałem troszkę lepsze rozwiązania i dlatego mam takie zdanie, a nie inne. Może za bardzo się czepiam, ale piszę to co czuję.

Użytkowanie

Z monitora korzysta się naprawdę bardzo świetnie. Powierzchnia robocza jest bardzo duża. Jakość obrazu jest idealna. Kąty widzenia również są bardzo dobre.

OSD jest wygodne i przejrzyste. Nie zabrakło tutaj języka polskiego. Mamy możliwość wyboru wielu trybów, preferencji oraz ustawień. Mi zaś odpowiada tryb domyślny ze względu na dopasowanie preferencji do swoich potrzeb. W jednej z zakładek widać pozycje Audio, jednak głośników w tej wersji monitora nie znajdziemy. Dotyczy to tylko i wyłącznie wyjścia zewnętrznego dźwięku z monitora.

Podsumowanie

Podsumowując uważam, że Monitor PHILIPS 4K Ultra HD 276E8VJSB jest godny polecenia. Kwota około 1300 zł dla tej jednostki jest jak najbardziej odpowiednia. Dostajemy za tą kwotę wszystko to czego oczekujemy, a nawet więcej. Wiadomo, każdy produkt nie jest wolny od wad, ale w tym przypadku zalet jest zdecydowanie dużo dużo więcej.