CEO firmy ByteDance, będącej właścicielem TikTok, ustąpi ze stanowiska.

Współzałożyciel ByteDance – firmy macierzystej TikTok – ogłosił w środę, że oficjalnie ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie firmy, Zhang Yiming stwierdził, że zmiana roli pozwoli mu “mieć większy wpływ na długoterminowe inicjatywy”.

Liang Rubio, “nieoceniony partner” i współzałożyciel Yiminga, który obecnie kieruje działem zasobów ludzkich firmy, przejmie stanowisko globalnie, podczas gdy Yiming przejdzie do kluczowej roli analityka do końca 2021 roku.

“Prawda jest taka, że brakuje mi niektórych umiejętności, które czynią z mnie idealnego menedżera” – kontynuował. “Bardziej interesuje mnie analizowanie zasad organizacyjnych i rynkowych oraz wykorzystywanie tych teorii w celu dalszego ograniczenia pracy związanej z zarządzaniem, niż faktyczne zarządzanie ludźmi”.

“Podobnie, nie jestem zbyt towarzyski, wolę samotne zajęcia, takie jak bycie online, czytanie, słuchanie muzyki i śnienie o tym, co może być możliwe” – dodał.

ByteDance poinformował również, że Zhang i Liang “będą pracować ramię w ramię przez następne sześć miesięcy, aby zapewnić jak najbardziej płynne przejście”.

Założona w 2012 roku firma ByteDance z siedzibą w Pekinie jest właścicielem chińskiej aplikacji Douyin oraz ogromnie popularnego TikTok, który utrzymuje szacunkowo 700 milionów miesięcznych użytkowników. Wraz z szybkim rozwojem platformy pojawiła się kontrola ze strony światowych przywódców, w tym byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który oskarżył firmę o zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. TikTok zaprzeczył twierdzeniom, że kiedykolwiek udostępnił dane użytkowników rządowi.