Dysk ADATA SU630 960GB – recenzja, test.

Wstęp

Obecnie na rynku jest od groma różnego rodzaju dysków klasy SSD. W związku z tym nie jest nam łatwo zdecydować się, który mamy wybrać. Adata między innymi w swojej ofercie posada dyski z rodziny SU630 o następujących pojemnościach: 240GB, 480GB, 960 GB, 1,92 TB oraz 3,84 TB. My będziemy testować dysk o pojemności 960 GB. Dyski te charakteryzują się odczytem na poziomie około 520 mb/s, zapisem 450 mb/s oraz przystępną ceną za GB, która maleje wraz ze wzrostem pojemności. Im większa pojemność dysku, tym bardziej jest opłacalny jego zakup. Warto dodać, że gwarancja na zakupiony produkt obowiązuje przez 36 miesięcy. Wydaję się, że jest długi okres, jednak niektórzy producenci oferują nam 60 miesięcy gwarancji.

Wygląd

Po pierwsze dysk otrzymujemy w ładnym, małym, czarnym zgrabnym opakowaniu. Wyciągamy go poprzez oderwanie papierowego zabezpieczenia z tyłu pudełeczka.

Jeśli chodzi o wygląd dysku jest on standardowy. Na górnej części logo Adaty oraz napis z nazwą. Z tyłu standardowe dane takie jak numer seryjny czy kod gwarancji. Sposób montażu dysku nie jest nam obcy, konstrukcja posiada otwory montażowe tak jak cała reszta innych dysków.

Zastosowane technologie

Korzysta z pamięci flash nowej generacji typu QLC 3D NAND, która oferuje niezwykłą jakość i doskonałą wydajność przy niskim poborze energii. Nie zabrakło również technologii LDPC ECC. W skrócie, dysk wykrywa i naprawia błędy związane ze spójnością, zapewniając integralność danych i dłuższą żywotność. Ze względu na dynamiczne buforowaniu pamięć flash NAND działa w trybie SLC co daje nam niesamowity komfort pracy. Dysk jest odporny na wstrząsy, wibracje (1500G/0,5 ms) i ekstremalne temperatury (od 0°C do 70°C). Po zakupie dysku SU630 użytkownik może pobrać bezpłatnie oprogramowanie SSD Toolbox i Migration Utility firmy ADATA. Program SSD Toolbox umożliwia zarządzanie dyskiem SU630 i monitorowanie takich czynników, jak stan dysku, poziom zużycia i okres żywotności. Program Migration Utility jest przydatny zwłaszcza dla użytkowników zamieniających dysk twardy na dysk SSD, ponieważ umożliwia łatwe i wygodne utworzenie kopii zapasowej danych oraz ich migrację, co obejmuje także system operacyjny.

Testy syntetyczne

AS SSD Benchamark

Testy kopiowania

AS SSD Copy-Benchamark
Kopiowanie
Kopiowanie

Podsumowanie

Z pewnością uważam, że dysk ADATA SU630 960 GB to sprawdzona konstrukcja. W testowanej wersji 960 GB finalnie otrzymujemy 894,25 GB do naszej dyspozycji. W dniu dzisiejszym dysk kosztuje 549 zł. Za 1 GB miejsca na dysku przyjdzie nam zapłacić około 61 groszy. Czy to dużo? Oceńcie sami.