AMD – procesory Zen 4 oraz DDR5 w 2022 roku?

Gamers Nexus twierdzi, że otrzymał plany AMD od zaufanego źródła. Otrzymane plany mówią, że w 2022 roku pojawią się procesory Zen 4 wraz ze wsparciem DDR5. Pamięć RAM będzie dostępna dla komputerów stacjonarnych jak i laptopów z małą różnicą będą to wersje o niskiej mocy.

DDR5 jest kolejnym standardem pamięci RAM, po DDR4, który jest już prawie w każdym komputerze. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to tylko plotka i w związku z tym, nawet, jeśli plany AMD są prawdziwe, to szczegóły przedstawione w tych dokumentach są często szacunkowe i mogą ulec zmianie. W raporcie stwierdza się również, że AMD wprowadzi w 2022 roku obok DDR5 obsługę USB4.

AMD DDR5

Coś więcej o DDR5

Musimy pamiętać, że gdy pamięć DDR5 pojawi się w sprzedaży, będzie potrzebowała czasu na rozwinięcie swoich możliwości. Jak widzieliśmy przy pierwszych pamięciach DDR4, początkowe kości RAM nie miały wielkiego wzrostu wydajności w porównaniu do wysokiej klasy modułów DDR3, a tak naprawdę oferowały podobną wydajność. Z czasem jednak DDR4 osiągał coraz większe prędkości i to samo będzie dotyczyło DDR5.

Na początku roku na targach CES 2020 firma Micron ogłosiła rozpoczęcie testów nowych pamięci DDR5 SDRAM w centrach danych, a Samsung poinformował, że rozpocznie masową produkcję modułów DDR5 w 2021 roku. Wiele z początkowych zastosowań będzie miało miejsce w smartfonach, a DDR5 wkrótce pojawi się w większej liczbie telefonów (jest już nawet zastosowany w Samsung Galaxy S20).

DDR5 oferuje dwukrotnie większą przepustowość pamięci w porównaniu z DDR4 i większa wydajność energetyczną do uruchomienia. Ale jak już wspomniano, na początku DDR5 oraz DDR4 z wyższej klasy będą oferować podobną wydajność. Dodatkowo cena DDR5 na początku będzie dużo wyższa od dobrych modułów DDR4 oferujących taką sama wydajność lub nawet lepszą.

a m d a m d a m d a m d a m d a m d a m d a m d a m d