Laptop Acer Swift 1 – recenzja, test.

Wstęp

Na wstępie zawsze warto dodać, że recenzja w żaden sposób nie jest sponsorowana. W tym materiale przedstawiam swoje rzeczywiste odczucia na temat prezentowanego sprzętu. Laptopy Acer Swift 1 charakteryzują się zadziwiająca wydajnością oraz długim czasem pracy na baterii. W bardzo przystępnej cenie znajdziemy urządzenie o dobrej konfiguracji, które spełni nasze wszystkie wymagania podczas codziennego użytkowania. Warto dodać, że laptop jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Na testy dotarły dwa urządzenia (w różnej specyfikacji sprzętowej) w srebrnym i różowym wariancie. Jeden jest dostępny w sprzedaży, a drugi w lepszym wariancie może wkrótce trafić do sklepów. Obydwa te komputery bardzo przypadły mi do gustu.

Specyfikacja – wersja dostępna na rynku.

ProcesorIntel Pentium Silver N5000
Karta GraficznaIntel UHD Graphics 605
Pamięć RAM4 GB DDR4 2400 MHz, pamięć wlutowana
Matryca14,0 cali Full HD (1920 x 1080)
Dysk TwardySSD 128 GB PCIe NVMe
Karta SieciowaIntel Wireless-AC 9560
ZłączaHDMI, USB C, 2xUSB 3.1, USB 2.0, Jack Combo, SD
Wymiaryszerokość: 323 mm, głębokość 228 mm, wysokość: 16,1 mm
Waga1,33 kg
Głośniki2xStereo
Akumulatorlitowo-jonowy, 4670 mAh
Moc Zasilacza45W
SystemWindows 10 S (można przejść na wersję Home)
Dodatkikamera 720p, 2 mikrofony, podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych

Specyfikacja – wersja niedostępna na rynku.

Poniżej elementy, które się różnią względem wyżej wymienionej wersji.

Dysk TwardySSD 256 GB PCIe NVMe
Pamięć RAM8GB DDR4 2400 MHz, pamięć wlutowana

Wygląd

Tak jak na wstępie wspominałem, obydwa te laptopy naprawdę bardzo przypadły mi do gustu. Kupując laptopa, możemy wybrać jeden z wielu dostępnych kolorów, który w połączeniu z aluminiową obudową robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Laptop jest masywny, nie ugina się, daje poczucie bardzo wytrzymałego oraz jest miły w dotyku. Pokrywa matrycy chodzi płynnie bez żadnego oporu. Po prawej stronie znajdują się diody sygnalizujące stan pracy urządzenia i ładowania. Na topie oczywiście ładne logo producenta, a pod spodem solidne gumowe nóżki, na których laptop będzie spoczywać.

Jeśli chodzi o porty – wszystkie podstawowe porty są. Jeden port USB 3.0 pozwala na ładowanie jakiegokolwiek urządzenia podczas gdy komputer jest wyłączony. Znajdą się pewnie osoby, którym będzie przeszkadzał fakt, że brakuje portu RJ-45. Przy cienkości tego laptopa naprawdę nie ma powodu, aby się do tego doczepić. Nie zabrakło również podświetlania klawiatury, które jest w kolorze białym. Działa ono tylko w jednym trybie (włącz lub wyłącz), ale jest stonowane przez co w ogóle nie przeszkadza i praca z nim jest bardzo przyjemna. Dołączony zasilacz do zestawu jest bardzo mały. Pod spodem znajdziemy przycisk do resetowania baterii oraz dwa głośniki, które grają bardzo przyzwoicie. Zauważyłem tylko jedną różnice w wyglądzie między tymi modelami. Jest nią lekkie wygięcie przy dolnej podstawie mające na celu pomóc użytkownikowi wygodniej podnieść ekran do góry. W wersji dostępnej na rynku to jest, w wersji niedostępnej tego nie ma.

Matryca

W laptopie znajduje się 14 calowa (matowa) matryca o rozdzielczości Full HD. Jasność minimalna do pracy w nocy jak i jasność maksymalna do pracy w w dzień (np. przy słońcu) jest rewelacyjna. Kąty widzenia są bardzo dobre. Kolory, które te matryca odwzorowuje również. Kąt maksymalnego wychylenia matrycy wynosi 180°. Nie zauważyłem, żeby jakoś zbytnio się brudziła.

Klawiatura i Touchpad

Klawiatura oraz TouchPad są na wysokim poziomie. Gładzik jest bardzo wygodny i przyjemny. Czuć wygodę korzystania z niego m.in dzięki jego dużej powierzchni. To samo odczucie mam do klawiatury. Nie ugina się, jest cicha, zawiera szereg różnych fajnych funkcji ułatwiających korzystanie z urządzenia. Przycisk włączania jest częścią klawiatury. Dodatkowym atutem jest czytnik linii papilarnych, który spełnia swoje zadanie – działa. Ogólnie nie mam się tutaj do niczego przyczepić.

Wydajność, bateria, kultura pracy.

Przechodząc do wydajności, chciałem się skupić na komforcie korzystania z laptopa, wszelkie podstawowe rzeczy typu np. przeglądarka internetowa, Office śmigają rewelacyjnie. Po zakupie warto od razu przejść z wersji Windows 10 S na Windows 10 Home. Odblokuje to wszystkie możliwości naszego sprzętu. Przestrzeń dyskowa jest jak najbardziej odpowiednia. Warto zaznaczyć, że ten laptop nie służy do gier tylko do przeglądania internetu, oglądania filmów, pracy biurowej czy e-lekcji. Chciałbym teraz poruszyć temat Pamięci RAM w tych laptopach. Mianowicie wersja z 8 GB jest niedostępna w sprzedaży. Fajnie, aby wkrótce się to zmieniło. W dzisiejszych czasach 8 GB to jest takie małe minimum. Sami niestety tej pamięci nie możemy rozszerzyć, ponieważ jest wlutowana. Miałem okazję tą wersję przetestować i jest naprawdę świetna w tej konfiguracji. Nie mówię, że wersja z 4 GB RAM jest zła, bo to jest nieprawda. Chodzi tutaj głównie o możliwości danego sprzętu, żeby takie coś miało możliwość zaistnieć na rynku. Producent deklaruje, że bateria wytrzyma maksymalnie 17 godzin. Mi w trybie maksymalnej wydajności oraz jasności wyświetlacza na poziomie 70% udało się uzyskać około 8-10 godzin. Uważam ten wynik za bardzo dobry. Kultura pracy na tym laptopie jest bardzo wysoka – brak jakichkolwiek ruchomych elementów w jego środku. Chłodzenie w tym laptopie jest pasywne.

Podsumowanie

Miałem okazję korzystać z laptopów Acer Swift 1 przez dobry miesiąc. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z tych urządzeń. Komfort korzystania z nich jest na bardzo wysokim poziomie. Bezgłośna praca, lekki i wydajny sprzęt oraz atrakcyjna cena – czego chcieć więcej? Czekam z niecierpliwością na czas, w którym urządzenia z 8 GB Pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni dyskowej pojawią się w sprzedaży. Z pewnością będę pierwszą osobą, która zgarnie go ze sklepowej półki, a laptopy w tej konfiguracji będą schodzić jak świeże bułeczki.