Projekt Raspberry Pi integruje SSH z lokalnym asystentem głosowym

Widzieliśmy kontrolowane głosowo projekty Raspberry Pi przed użyciem narzędzi, takich jak Google AIY Voice Kit lub Amazon Alexa do słuchania i reagowania na polecenia głosowe. Systemy te opierają się na serwerach firm trzecich do interpretacji dźwięku, co może być problemem bezpieczeństwa dla niektórych. Właśnie tam pojawiają się projekty takie jak Picovoice od twórcy Mohammadreza Rostam. Wykorzystuje on lokalnie przechowywaną aplikację zarówno do interpretacji dźwięku, jak i wysyłania poleceń SSH na Raspberry Pi.

Picovoice AI jest całkowicie niezwiązane z mikrokontrolerem Raspberry Pi Pico. Ta aplikacja została zaprojektowana do działania w trybie offline na wielu platformach, w tym na Raspberry Pi. Umożliwia to szybsze i bezpieczniejsze sterowanie głosem, ponieważ przetwarzanie odbywa się na samym Pi.

Najlepsze projekty Raspberry Pi są elastyczne w kompatybilności i na szczęście Picovoice AI może działać na wszystkich Raspberry Pi SBCs. Będziesz potrzebował działającego mikrofonu do interfejsu z aplikacją, Rostam używa mikrofonu USB w swojej demonstracji.

Raspberry Pi nasłuchuje wcześniej ustalonego słowa budzenia. W przykładzie Rostama użyte jest słowo “komputer”. Jego projekt jest przeszkolony do korzystania z pewnych poleceń, aby zainicjować skrypty, które włączają i wyłączają podłączone kamery, ale teoretycznie można wywołać dowolny skrypt, który chcesz.

Istnieją pewne ograniczenia, o których powinien wiedzieć każdy, kto chce odtworzyć ten projekt. Picovoice AI nie jest całkowicie darmowy do użytku osobistego, ponieważ ogranicza liczbę interakcji głosowych, które można wykorzystać w ciągu miesiąca. Istnieje również bariera paywall do użytku korporacyjnego, ale 30-dniowa próba jest dostępna.

Ogólnie rzecz biorąc, wygląda to jak zabawna aplikacja do zabawy i już możemy sobie wyobrazić tak wiele sposobów, aby zintegrować go z innymi projektami! Jeśli chcesz zobaczyć, jak wszystko działa w szczegółach, sprawdź oryginalny post udostępniony przez Rostama na Medium.