Valve podobno tworzy Mini-PC w stylu Switcha o nazwie kodowej “SteamPal”.

Valve ma rzekomo powrócić do produkcji sprzętu, pracując nad handheldem PC podobnym do Nintendo Switch, według nowego raportu Ars Technica.

Publikacja rozmawiała z “wieloma źródłami zaznajomionymi z tą sprawą”, które potwierdziły, że “urządzenie jest w fazie rozwoju od jakiegoś czasu”. Wiadomość ta następuje po odkryciu nowego kodu związanego ze sprzętem, że najnowsza wersja Steam wcześniej dzisiaj i wskazał na urządzenie o nazwie kodowej “SteamPal.”

Według Pavla Djundika, operatora SteamDB, który znalazł kod, SteamPal jest pochodną znacznie mniej soczystego terminu “Neptune”, który zaczął pojawiać się w kodzie Steam we wrześniu i zakładano, że jest to rodzaj kontrolera.

Jednak według źródeł Ars Technica, “SteamPal” jest zamiast tego urządzeniem typu Switch typu all-in-one, posiadającym zarówno ekran dotykowy, jak i wbudowany gamepad. Niestety, te kontrolery nie są zgłaszane do odłączenia jak na Switch.

Źródła publikacji mówią również, że “SteamPal” będzie działać pod Linuksem i może wystartować do końca roku, zakładając, że łańcuch dostaw nie napotka żadnych nieoczekiwanych zakłóceń.

Objawienie to następuje po rozmowie, że współzałożyciel Valve Gabe Newell dał w Nowej Zelandii wcześniej w tym miesiącu, gdzie student zapytał, czy firma będzie “portowanie żadnych gier na konsole”. Newell odpowiedział mówiąc, że “dostaniesz lepsze pojęcie o tym do końca tego roku… i nie będzie to odpowiedź, której oczekujesz.”

Newell powiedział również, że ewentualne ujawnienie pod koniec roku będzie momentem aha, w którym powiemy sobie “Teraz rozumiem, o czym mówił”. SteamPal wydaje się, że może bardzo łatwo pasować do tego opisu.

Podczas gdy klon Valve Switch byłby z pewnością smakowitą perspektywą, nie byłby to pierwszy PC tego rodzaju, który trafiłby na rynek. Niedawno zarówno GPD Win 3 jak i Aya Neo pojawiły się w obiegu jako dobrze przyjęte iteracje tej koncepcji.

Reporter Ars Technica na ten temat, Sam Machkovech, położył całą swoją wagę za swoimi źródłami, mówiąc, że może “potwierdzić istnienie i rozwój urządzenia”. To powiedziawszy, przyznaje również, że “Valve jest nadal w stanie zmienić biegi (pun intended) w mgnieniu oka”, przyznając, że SteamPal może nie trafić na rynek, albo w tym roku, albo w ogóle.

Valve ma burzliwą historię ze sprzętem, z kontrolerem Steam, który został wycofany w 2019 roku, podczas gdy salonowe “Steam Machines” nie widziały tony miłości od producentów. Mimo to, będziemy musieli poczekać, aby zobaczyć, czy firma może tym razem pokonać mniejszych, ale bardziej sprawdzonych rywali, takich jak GPD.