Nowe ładowarki 65W z technologią GaH

Producenci, w tym Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi i Oppo planują w tym roku stworzyć ładowarki oparte na technologii GaN (azotek galu), która wspierałaby szybkiego ładowania 65W.

Wiadomości pochodzą z raportu IT Home, więc nie jest to oficjalna wiadomość, ale jeśli to prawda w niedalekiej przyszłości moglibyśmy ładować nasze urządzenia mobilne znacznie szybciej.

Ładowarki GaN są bardziej wydajne, mniejsze i wymagają mniej komponentów niż ich krzemowe odpowiedniki. Powinno to również oznaczać bardziej uniwersalne ładowarki, które są w stanie zasilać więcej urządzeń przez USB-C.

Podobnie jak w przypadku większości nowych technologii, wysokie koszty produkcji tych ładowarek sprawiły, że nie były one wykorzystywane na szeroką skale. Jednak firmy próbują opracować sposób na tańszą produkcję ładowarek GaN.

Kiedy ładowarki GaN będą dostępne?

Już kilka ładowarek GaN były zaprezentowane na targach CES 2020, co jest pewnym sygnałem, że technologia jest gotowa i możemy spodziewać się pierwszych takich ładowarek w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Można, co prawda już kupić ładowarki innych firm opartych na GaN, ale nie są on jeszcze dodawane do telefonów.

Xiaomi ma już na rynku ładowarkę GaN, która współpracuje z Xiaomi Mi 10 Pro. Czas ładowania w tym telefonie z zastosowaniem ładowarki GaN wynosi od zera do pełnego naładowania 45 minut.

ładowarki kiedy u Samsung i Apple

Kiedy takie ładowarki zawitają u Apple i Samsung nie wiadomo, ale już jest coraz bliżej do tego momentu. Najszybsza ładowarka, którą oferuje Apple to 18W z iPhone’em 11 Pro i iPhone’em 11 Pro Max.

Raport ten nie sugeruje nam, kiedy możemy spodziewać się pojawienia się nowych ładowarek GaN, ale nie będziemy długo czekać, ponieważ już taka technologia jest dostępna na rynku.