Windows 10 logowanie bez hasła?

Microsoft planuje i dąży do tego, żeby komputery z systemem Windows 10 działały bez haseł.

Już od kilku miesięcy Microsoft pracuje nad usunięciem haseł oraz kont z systemu Windows 10, ale następna duża aktualizacja systemu w następnym roku posunie się o krok dalej. Już niedługo będzie można skorzystać z funkcji logowania bez haseł dla kont Microsoft, która będzie funkcjonować w Windows’ie 10. Po aktywowaniu tej funkcji nasz komputer będzie używać do odblokowania systemu naszej twarzy, odcisków palców lub kodu PIN. Opcja logowania za pośrednictwem hasła zniknie z ekranu logowania, jeśli zdecydujesz się włączyć tę nową funkcję.

Dlaczego Microsoft chce, aby użytkownicy Windows’a 10 przestali używać haseł?

Hasła są zbyt uniwersalne. Ludzie często wykorzystują te same hasła do odblokowania swoich urządzeń oraz wykorzystują te hasła do logowania się na inne konta. Microsoft uważa, że kod PIN jest bezpieczniejszy niż hasło, a na dodatek są to tylko cztery cyfry. Kod PIN jest przechowywany na urządzeniu i nie jest udostępniany online. System Windows 10 przechowuje kod na urządzeniu przy pomocy modułu TPM (Trusted Platform Module), który jest bezpiecznym układem, który utrzymuje kod PIN tylko na urządzeniu. Serwery mogą zostać naruszone, a hasła skradzione, ale nie ma to wpływu na PIN do naszego systemu Windows.

Microsoft powoli próbuje przekonać użytkowników systemu Windows 10, aby zdecydowali się na dwustopniowe uwierzytelnienie, takie jak wiadomości SMS, oddzielna aplikacja Microsoft Authenticator, Windows Hello, a nawet fizyczne klucze bezpieczeństwa ze standardem FIDO2. Dzięki najnowszej aktualizacji systemu Windows z 10 maja 2019 r. Mamy możliwość skonfigurowania i zalogowanja się do komputera z systemem Windows 10 za pomocą numeru telefonu połączonego z kontem Microsoft.

Microsoft planuje teraz pozwolić użytkownikom na całkowite usunięcie opcji hasła z ekranu logowania Windows 10.

Dotyczy to również użytkowników biznesowych za pośrednictwem usługi Azure Active Directory. Usługa ta umożliwua firmom przejście w pełni bez hasła za pomocą kluczy zabezpieczeń, aplikacji uwierzytelniającej lub systemu Windows Hello. To kolejny krok w kierunku przyszłości, gdzie, miejmy nadzieję, nie musimy martwić się o zapamiętywanie złożonych haseł, posiadanie menedżera haseł.